Qysh me përgatit sallatë verore me ullinj, limona dhe presh të skuqur? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgatit sallatë verore me ullinj, limona dhe presh të skuqur?

Qysh Me Qysh Me | Receta | 22 July 2020 | 09:13

Sallata me ullinj, presh dhe limona nuk mungon ne asnje vakt ne dimer ne shtepine e mamase sime, e cila i pregatit çdo vit vet ullinjte! Mund te pregatitet me limona, portokalle, ose nje kombinim i te dyjave.

Vetem nuk duhet te qendroj per shume kohe ne frigorifer duke qene se i humbet shija dhe preshi zbutet me teper se duhet.

Racione: 4 persona
Vështirësi: e thjeshtë

Përbërësit

  • 250gr ullinj
  • 1 presh, i prere ne shirita te holle
  • 1/2 limoni, i prere ne feta
  • rigon
  • vaj ulliri

​Përgatitja

Ne nje tigan kaverdisim ne zjarr mesatar preshin me pak vaj ulliri derisa te zbutet dhe te marre ngjyre. Hedhim ne nje tas ullinjte, shtojme preshin, fetat e limonit, pak rigon dhe i perziejme te gjitha shume mire. Sallate e ruajme ne nje tas me kapak ne frigorifer dhe e konsumojme per maksimumi 3 dite. Kosto per 4 persona: 100 lek te reja.
dua