Qysh me përgatitë kadaif me krem? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgatitë kadaif me krem?

Argjenda Selmani Argjenda Selmani | Receta | 29 April 2020 | 11:01

Kjo është një recetë shumë e shijshme dhe e preferueshme që të përgatitet. Aq më tepër kur kemi ditë festive sic janë festat e Bajramit.

Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë:

350 gr kadaif
3 lugë gjalp
5 lugë sheqer
200 gr arra

Për kremin

1 litër qumësht
1 gotë sheqer
2 lugë miell
3 lugë niseshte
200ml ajkë
1 sheqer vanilje

Mënyra e përgatitjes

Në tigan hedhim gjalpin dhe sheqerin. Pasi të fillojnë të karamelizohen shtojmë kadaifin. Përziejmë mirë në mënyrë që kadaifi të piqet njejtë. Pastaj shtojmë arrat të cilat i kemi bluar në mikser. Kur e shohim se e kemi gati, ndalojmë zjarrin dhe gjysmën e kadaifit e hedhim në tepsi duke e shtypur mirë me dorë.

Përgatisim kremin me përbërësit e përmendur më lartë, i ziejmë derisa të fillojmë një masë të dendur. Këtë masë e shtojmë sipër kadaifit. Përmbi kremin hedhim përsëri kadaifin e mbetur duke u mbulur komplet sipërfaqen e kremit.

dua