Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta! - Qysh Me nga dua.com 

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

Qysh Me Qysh Me | Receta | 16 July 2019 | 23:29
Është shumë e lehtë të përgatitet ky desert i vjetër të cilin gjyshet tona e kanë adhuruar Nuk ka asgjë më bukur se rahat-llokumi shtëpiak i cili shkrihet në gojë, transmeton Qysh Me Nevojiten: – 380 ml ujë;
– 300 g sheqer;
– 250 ml lëng portokalli;
– 140 g nisheste;
– 3 lugë lëng limoni, për t’i qitur sipër;
– 3 lugë nisheste;
– 1 lugë sheqer. Përgatitja: Përzieni ujin, lëngun e portokallit dhe sheqerin dhe shtoni nishestenë. Të gjitha qitni në pllakë shporeti dhe vazhdimisht përzieni derisa të gjitha të dendësohen në formë pudingu. Masën hiqeni nga pllaka dhe shtoni 3 lugë lëng limoni dhe të gjitha përzieni mirë. Pastaj qitni në një tepsi rezistuese ndaj zjarrit dhe lini të ftohen. Kur të ftohen, pritni në kube dhe rrotulloni çdo kub në kombinimin e amidonit dhe sheqerit. /Telegrafi/

The post Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta! appeared first on Qysh Me

dua