Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi - Qysh Me nga dua.com 

Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi

Qysh Me Qysh Me | Receta | 16 July 2019 | 23:02
Mishi i viçit dhe makaronat mund të jenë një miks i çuditshëm, por i shijshëm për t’u ngrënë. Përbërësit 4 racione mish viçi 500 gr makarona elb 4 lgj vaj ulliri 1 kokërr qepë 2 thelpinj hudhër 1 karotë 3-4 domate, 1 lk sheqer 1 koncentrat pule 1 gotë verë të bardhë Kripë, piper 100 gr djathë të verdhë Përgatitja Në një tenxhere me 3 lugë vaj ulliri kaurdisim mishin e qingjit të spërkatur me kripë. E kaurdisim nga të gjitha anët dhe më pas e shuajmë me verë të bardhë, transmeton BallkanWeb. Sapo alkooli i verës të avullojë shtojmë një qepë të grirë imët, karrotën të prerë në kubikë të vegjël dhe domaten të grirë në rende. I trazojmë mirë përbërësit i rregullojmë me pak sheqer, kripë dhe piper dhe më pas shtojmë buljon me koncentrat pule. Ulim temperaturën e sobës dhe e lemë gatimin të ziejë për rreth 40 minuta në temperaturë të ulët.

The post Receta për përgatitjen e makaronave me mish viçi appeared first on Kuzhina Shqiptare.

dua