Speca të pjekur me hudhër dhe ajkë: Mrekulli e vërtetë nga furra! - Qysh Me nga dua.com 

Speca të pjekur me hudhër dhe ajkë: Mrekulli e vërtetë nga furra!

Qysh Me Qysh Me | Receta | 24 July 2019 | 06:36
Perimet e pjekura në furrë apo në skarë japin aromë dhe shije të veçantë Përbërësit: – 4 speca gogozhare;
– 50 ml vaj;
– kripë;
– piper;
– 2 thelpinj hudhre;
– 1 ajkë e thartë. Përgatitja: • Nxehni furrën në 200 gradë Celsius dhe enën për pjekje lyeni me vaj. • Lani specat, qitni kripë dhe piper dhe vendosni në enë për pjekje. • Piqni në furrë 35 – 40 minuta derisa specat pjesërisht të marrin ngjyrë të errët. • Kur të piqen, lyeni me ajkë të thartë dhe qitni sipër hudhrën e grirë. Ju bëftë mirë, – transmeton Qysh Me. The post Speca të pjekur me hudhër dhe ajkë: Mrekulli e vërtetë nga furra! appeared first on Qysh Me.
dua