Qysh me përgatit shpejt pizza katër djathrat? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgatit shpejt pizza katër djathrat?

Qysh Me Qysh Me | Recetat e Cekes | 27 May 2020 | 10:33

Pica është ai lloj ushqimi, të cilën në menyrë absolute gjithkush e dashuron. Ndaj këtë radhë po ju sjellim një recetë të shpejtë dhe të shijshme.

01 nga 02PËRBËRËSIT
 • 2 gota jogurt,
 • 4 gota miell,
 • 1 filxhan kafeje vaj,
 • 1 pluhur paste,
 • keçap,
 • proshutë,
 • 2-3 speca,
 • 1 qepë e vogël,
 • disa kokrra ullinj,
 • shampinjone,
 • kaçkavall

​PËRGATITJA

(4 LLOJ DJATHRASH)

Brumi hollohet dhe lyhet me salcë të përgatitur. Në çdo të katërtën pjesë hidhet djathë i llojit të ndryshëm. Në njërën pjesë hidhet grojer, në të dytën gorgonzollë, në të tretën parmezan dhe në pjesën e katërt belpaese. Piqet si çdo picë tjetër.

02 nga 02PICË E SHPEJTË
Nga jogurti, mielli i përzier me pluhur paste, kripa dhe vaji, përgatitet brumi i cili ngjeshet pak dhe menjëherë stërhollohet dhe rrafshohet në tepsi të lyer. Brumi më parë lyhet me keçap ose salcë, pastaj mbi të hidhen përbërësit e tjerë sipas dëshirës dhe kaçkavalli në rende. Piqet në furrë të nxehtë dhe shërbehet në çast.
dua