Sallatë me makarona - Qysh Me nga dua.com 

Sallatë me makarona

Qysh Me Qysh Me | Recetat e Cekes | 26 June 2018 | 04:40
01 nga 01PËRBËRËSIT 

200 gr makarona, kripë, 4 lugë uthull, 4 lugë vaj, piper, 125 gr mish viçi të pjekur, 150 gr bizele, 1 spec i kuq, 2 tranguj turshi të grirë imët, 4 lugë majonezë, 2 lugë mustardë. 

Makaronat zihen 8 minuta në ujë të njelmët, kullohen, shpërlahen me ujë të ftohtë. Qëndrojnë në kullore gjersa të kullohen mirë, pastaj derdhen në enë sallate ku do të shërbehen. Përzihet uthulla me vaj, pak kripë, piper dhe derdhet mbi makarona. Mishi i pjekur ose i zier pritet në kubikë të vegjël. Bizelet vlohen 5 minuta me pak ujë në enë të mbyllur, kurse speci pastrohet nga farat dhe pritet në copa të vogla. Mishi, bizelet , speci trangujt, përzihen me makarona.

Sallata lidhet me majonezë dhe mustardë. Përzihet me kujdes dhe shërbehet në orët e mbrëmjes. 

dua