Sallatë me salcë kosi - Qysh Me nga dua.com 

Sallatë me salcë kosi

Qysh Me Qysh Me | Sallata | 28 July 2017 | 00:09

Reçeta e Cekës- Sallatë me salcë kosi

Kosi i kulluar ose ajka përzihet me tranguj dhe speca të grirë hollë, me hudhër të shtypur dhe majdanoz të grirë. Shtohen vaj, kripë, përzihet dhe servohet. Në vend të trangujve, mund të përdoren speca të gjelbër turshi. Në mungesë të kosit, mund të përdoret djathi i njomë ose gjiza, të cilat shtypen dhe bëhen në formë pureje. 

PËRBËRËSIT:

  • 1/2 kg kos të kulluar ose ajkë,
  • 4 tranguj turshi,
  • 3 thelpinj hudhre,
  • 2 lugë vaj,
  • 1 spec djegës,
  • kripë. 
dua