Sallatë rukola me rrepë të kuqe - Qysh Me nga dua.com 

Sallatë rukola me rrepë të kuqe

Qysh Me Qysh Me | Sallata | 24 March 2014 | 15:05
Përbërësit:
  • Rrepë te kuqe (të ziera derisa piruri të depërtoj lehtësisht, rreth një orë), të qeruara dhe të prera në riska të holla
  • Rukole e fresket, e lare mire dhe e terur me leter kuzhine
  • Djath dhije
  • Arra (sipas deshires)
Salca:
  • Vaj ulliri
  • Limon ose uthull të rrushit të kuq
  • Mustard pluhur ose kuminë
  • Sheqer (opsional)
  • Kripë
  • Piper
Arugula Beet Salad with Orange, Goat Cheese, and Pistachios Gatimi: Sasia e përbërësve varet nga numri i personave dhe sa sallatë doni të shërbeni. E rëndësishme është t'a kombinoni sallatën sipas dëshirës suaj dhe ta shijoni duke e përgaditur.  Përafërsisht për salcën për 3 sallata nevojiten ¼ gotës vaj ulliri, lëngu i gjysëm limoni ose 2 lugë uthull, ¼ lugë e vogël pluhur mustarde, ¾ e lugës së vogel sheqer, kripë dhe piper sipas shijes. Rukollen dhe rrepat e prera hollë i përziejmë bashkë me salcën, e servojmë në pjatë, hedhim sipër copëzat e djathit të dhisë si dhe disa copa arre.
dua