Sallatë me tranguj, mentë dhe djath

nga Argjenda Selmani

Përbërsit (për 4 persona)

  • 1/2 kg tranguj të prerë hollë
  • 1/4 e një qepë të kuqe, e prerë hollë
  • 2 ose 3 rrepka të kuqe, të prera hollë
  • 10 gjethe mente, të prera hollë
  • Uthull e bardhë
  • Vaj ulliri
  • Djath i bardhë
  • Kripë dhe piper

Sallatë me tranguj, mentë, dhe djath

Gatimi

Në një enë mesatare, lehtësisht i përziejm bashkë trangujt e prerë, qepën, rrepkat, gjethet e mentës dhe pak uthull dhe vaj ulliri, dhe shtojmë kripë dhe piper sipas dëshirës. Kur është gati për servim i grimcojmë djathin sipër. Ju bëftë mirë!

banner