Qysh me e trajtu aneminë? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me e trajtu aneminë?

Qysh Me Qysh Me | Shendet | 17 January 2017 | 01:50
Disa nga simptomat e anemisë janë dhimbjet në gjoks, kokëdhembje, plagë që shërohen ngadalë, dobësim, lodhje, rrudhosje e parakohshme e fytyrës, lëkurë të zbehtë, memorie të dobët, e humbni frymëmarrjen, marramendje, thonjë të brishtë, mungesë të energjisë, fyt të ftohtë, tringëllimë në vesh, rënie të flokëve dhe të tjera. Furnizimi i trupit me ushqyesit esencialë do të ulë simptomet e anemisë dhe në rrugë të gjatë- do e shërojë atë.
  1. Spinaq –kjo bimë e gjelbër është e pasur me vitaminë A, E, C dhe B9, përmban minerale si hekuri dhe kalciumi. Të hani një tas me spinaq në ditë, do e shëroni aneminë.
  2. Fara susami-farat e zeza të susamit përmbajnë një sasi të madhe të hekurit. E konsumoni ashtuqë do e hidhni një lugë çaji me fara të zeza të susamit në një gotë me ujë.
  3. Rrush i thatë- është burim i shkëlqyer i mineraleve siç është kalciumi, sodiumi, fibrat, proteina dhe hekuri.
dua