Qysh me humbë peshë me qumësht? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me humbë peshë me qumësht?

Qysh Me Qysh Me | Shendet | 11 March 2017 | 00:47
Qumështi është një prodhim shumë i rëndësishëm dhe i dobishëm për njeriun. Në përbërjen e tij gjenden vitaminat A, B, C, E, kalciumi, si dhe shumë minerale, proteina. Konsumimi i një litre qumësht brenda ditës përmbush nevojat e organizmit me proteina. Prodhimet e qumështit po ashtu ndikojnë mirë në sistemin tretës, prandaj edhe nëse dëshironi të humbisni në peshë, do të ishte mirë ta përdorni në njërën apo tjetrën formë , qumësht, djathë, kos. Dieta me qumësht ul nivelin e kolesterolit në gjak, forcon kockat, sistemin nervor, normalizon funksionimin e zorrëve dhe përmirëson mikro-florën. Gjithashtu, kjo dietë përmirëson gjendjen e lëkurës e madje ndihmon edhe në largimin e akneve. Këto janë disa nga arsyet pse është kaq popullore. Dieta me qumësht – menyja Para secilit vakt, konsumoni një gotë ujë mineral të pa-gazuar. Mëngjesi: 1 kos, 1 banane, çaj me mjaltë apo kafe me qumësht, pa sheqer. Dreka: 100 gr drithëra, 200 gr djathë, 1 gotë qumësht. Darka: 1 vezë e skuqur, sallatë me perime, djathë të freskët dhe një gotë kos. Pas Darkës: 1 dardhë, kos.
dua