Qysh me i ditë përfitimet nga çaji kamomil? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me i ditë përfitimet nga çaji kamomil?

Qysh Me Qysh Me | Shendet | 18 May 2017 | 21:34
Këtë herë, hulumtuesit në Universitetin e Ohios kanë zbuluar se një substancë që përmban kamomili, apigenina, mund të ketë një efekt toksik mbi qelizat e kancerit. Testet e kryera tek minjtë kanë treguar se apigenina ka aftësinë për të shkaktuar vdekjen e qelizave të kancerit dhe i bën ato më të ndjeshme për kimioterapi. Ajo i bllokon qelizat e kancerit, e ndalon përhapjen e tyre. Një gotë çaj kamomili në ditë, ndihmon në mbrojtjen nga kanceri, theksojnë studiuesit. Apigenini përveç në çajin e kamomilit, gjendet edhe tek majdanozi dhe tek selinoja.  
dua