Qysh Me - Kërko - Qysh me i ditë ushqimet për kocka të shëndosha? 
Kyçu

Qysh me i ditë ushqimet për kocka të shëndosha?

Arbona D Arbona D | Shendet | 13 October 2017 | 18:02

Ushqimet që përmbajnë kalcium dhe vitaminë D janë thelbësore në qoftë se ju dëshironi të keni eshtra të fortë dhe të shëndetshme.

Kalciumi forcon kockat dhe dhëmbët, dhe vitamina D rrit thithjen dhe rritjen e kockave.

Një nga shkaqet kryesore të osteoporozës është mungesa e kalciumit dhe vitaminës D.

Është e rëndësishme që të konsumoni ushqime të pasura me këto përbërës. Ne ju sjellim disa lloje të ushqimeve që duhet të merren rregullisht. 

Qumështi 

Qumështi është i pasur me kalcium dhe vitaminë D, kështu që është një zakon i mirë për të blerë dhe të një gotë qumësht çdo ditë.

Nëse ju nuk doni qumësht, hani djathë dhe pini kos. 

Banane 

Bananet janë plot me kalium dhe kalcium, dhe janë të dobishme në forcimin e sistemit imunitar, në stimulimin e metabolizmit të proteinave dhe në parandalimin e humbjes së kalciumit nga trupi. 

Zarzavatet 

Perime të tilla si spinaqi, qepë jeshile, lakër dhe brokoli janë një burim i shkëlqyer i kalciumit.

Vitamina K është e pranishme në spinaq dhe rrit densitetin mineral kockave. 

Arra 

Bajamet dhe kikirikët përmbajnë një sasi të lartë të kaliumit, i cili parandalon humbjen e kalciumit në urinë.

Arrat janë të pasura me omega-3 acide yndyrore, të cilat ngadalësojnë humbjen e mases kockore dhe përshpejton formimin e kockave. 

Kumbulla 

Kumbullat përmbajnë fibra të cilat ndihmojnë trupin të absorbojë kalcium më shpejtë, dhe forcimin e kockave. 

Sardelet dhe salmoni 

Sardelet dhe salmoni janë të njohur për nivelin e tyre të lartë të vitaminës D dhe kalciumit.

Salmoni përmban omega-3 acide yndyrore dhe vitaminë D. 

Vezë 

Mos e teproni me futjen e vezëve. Një vezë në ditë konsiderohet e mjaftueshme.

Mos e hidhni të verdhën e vezës sepse ajo përmban vitaminë D.

Image

 

Komentet

Të Ngjajshme

dua