Qysh me i ditë ushqimet që dëmtojnë dhëmbët? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me i ditë ushqimet që dëmtojnë dhëmbët?

| Shendet | 17 October 2017 | 18:54

Disa gjëra janë shumë të këqija për dhëmbët tuaj: ëmbëlsirat, pijet energjetike -të cilat përmbajnë shumë sheqer, dhe ai është një nga fajtorët kryesorë për prishjen e dhëmbëve.

Nëse ju kujdeseni për higjienën orale, por ndoshta të shmangur këto gjëra.

Por kjo nuk do të thotë se ju keni dhëmbë të. Këto gjashtë ushqime janë fshehur armiqtë e dhëmbëve të bukur. 

1. Agrumet

Vitamina C në portokall është e rëndësishme për të ruajtur kolagjenin në mishra, por në qoftë se ju e teproni me agrume, mund të rrezikoni dhëmbët tuaj. 

Parandalimi: Pasi të hani disa agrume ose të pini një gotë me lëng, pini një gotë me ujë. Pas 20 minutash, lani dhëmbët tuaj. 

2. Bajamet

Bajamet përmbajnë një sasi të madhe të vitaminës E dhe shumë yndyrna të shëndetshme, por jo edhe për dhëmbët. 

Me qëllim të parandalimit: Mos hani bajame të plota, por të copëtuara. 

3. Turshitë

Trangujt turshi janë perfekte për sanduiçe: ato kanë pak kalori dhe kanë një shije të këndshme. Por mund të jenë një problem për dhëmbët. 

Me qëllim të parandalimit: Pasi ju hani diçka turshi, hani një copë djathë.

4. Fruta të thata

Frutat e thata kanë nivele të larta të sheqerit, sepse i gjithë uji është thithur nga ato, dhe kështu sheqeri lehtë mund të ngjitet mbi dhëmbë. Kur sheqeri qëndron në dhëmbë, mund të tërheqë një shumë të madhe të baktereve. 

Me qëllim të parandalimit: Menjëherë pasi të konsumoni fruta të thata pini një gotë me ujë, dhe pas 20 minutave, lani dhëmbët tuaj. 

5. Kafja

Kafja është plot me antioksidantë, por edhe ngjyra e dhëmbëve tuaj. Gjatë procesit të pirjes, bakteret lehtë mund të mblidhen dhe të ngjiten tek dhëmbët. 

Me qëllim të parandalimit: Mjafton të pini vetëm 2-3 filxhana në ditë.

6. Gjalpi

Gjalpi është ngjitës dhe qëndron gjatë në kontakt me dhëmbët tuaj, kështu që është e lehtë të vini deri tek dëmtimi i dhëmbëve.

Me qëllim të parandalimit: Gjeni një variant natyror të gjalpit, pa sheqer.

Image

 

dua