Qysh me i ditë ushqimet që pastrojnë lëkurën? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me i ditë ushqimet që pastrojnë lëkurën?

Qysh Me Qysh Me | Shendet | 29 May 2017 | 17:26
Çfarë ju konsumoni ka një ndikim të madh në shëndetin tuaj, dhe për lëkurën tuaj. Një dietë e shëndetshme është çelësi për lëkurë të shëndetshme, dhe ju sjellim gjashtë lloje të ushqimit që ju të arrini atë. Boronicat janë të pasura me antioksidantë, të cilat luftojnë radikalet e lira, shkakun e plakjes së parakohshme dhe sëmundjeve të ndryshme. Boronica të parandalon dëmtimin e qelizave të lëkurës, dhe është e pasur me fibra dhe vitamina C dhe E.   Arrat janë të pasura me omega-3 acide yndyrore, të cilat janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e flokëve dhe lëkurës. Mundëson shkëlqimin e flokëve dhe një lëkurë të butë.   Domatet përmbajnë nivele të larta të karotenoideve me ushqyes që ndikojnë në dëmtimin e qelizave nga radikalet e lira.   Shega është e pasur me antioksidantë që ndihmon lëkurën për të prodhuar më shumë kolagjen, e cila e lejon atë të rigjenerohet.   Çaji jeshil është gjithashtu antioksidant i pasur, dhe ndihmon në zvogëlimin e dëmit të shkaktuar të diellit. Ajo përmban polyphenols, të cilat regjenerojnë lëkurën. Ajo përmban nivele të larta të vitaminës C, D dhe K, zink, kalcium, magnez dhe hekur.   Fasulet përmbajnë proteina që rigjenerojnë qelizat e dëmtuara të radikaleve të lira.
dua