Qysh me i largu gurët në veshka? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me i largu gurët në veshka?

Qysh Me Qysh Me | Shendet | 13 February 2017 | 17:12
Veshkat janë organet që ndihmojnë filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për ti larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit. Më poshtë është një recetë natyrale për të pastruar veshkat tuaja. Përbërësit:
 • Një grusht majdanoz ose koriandër
 • Ujë
 • Prisni majdanozin ose koriandrin në copa të mëdha, vendosini në një tas dhe hidhni ujë sipër (kështu që të mbulohenn vetëm gjethet).
 • Lëreni të ziejë për 10 minuta
 • Pas zierjes, lëreni të ftohet
 • Këtë përzierje vendoseni në frigorifer. Pini atë të ftohtë, një filxhan në ditë.
 • Shënim: Ju gjithashtu mund të bëjë një çaj në qoftë se dëshironi. Procedura është e njëjtë vetëm se duhet ta lëni këtë përzierje që të ziejë për 30 minuta.
 • Me konsum të rregullt, ju do të vini re se ngjyra juaj e urinës do të ndryshojë dhe ky ndryshim është për shkak se trupi heq toksinat që  absorbohen nga veshkat.
 • Përveç pirjes së kësaj përzierje, ju duhet të konsumoni shumë ujë gjatë gjithë ditës për të ruajtur funksionin e duhur të veshkat tuaja.
 • Përveç majdanozit, edhe  mollët, limoni dhe shalqiri janë të gjitha  pastrues të mirë të veshkave.
 • Vaj ulliri, nga ana tjetër, është pretenduar për të kontribuar në procesin e largimit të gurëvë në veshka.
 • Është e rekomanduar për të pirë këtë çaj dy herë në muaj, si pjesë e detoksifikimit të rregullt.
 
dua