Qysh me mbajt lëkurë të shëndetshme edhe pse mbyllur në shtëpi?

nga Flogerta Driza

Doni lëkurë të shëndetshme? Ndoshta po pyesni veten: “Unë po rri në shtëpi, nuk jam në kontakt me diellin apo ndotës të tjerë, madje nuk po vë as make up! Atëherë, pse nuk duket mirë lëkura ime?!”

Për t’ju ndihmuar të rinovoni fytyrën po sjellim disa këshilla nga ekspertëve lokalë për lëkurën tuaj.

Hidratoni fytyrën!!!!

Ekspertët pajtohen se mënyra më e mirë për të ndihmuar lëkurën tuaj tani është hidratimi. , Veçanërisht kur i lani duart gjatë gjithë kohës. Për të rifreskuar lëkurën tuaj, mund të vazhdoni të përdorni hidratuesin tuaj, ose të përdorni disa elementë shtëpiakë si ulliri ose vaji i arrës së kokosit. Mjalti është i mirë gjithashtu pasi përmban elementë natyral hidratues që shfaqin veti antimikrobike.

Mos harroni të lani fytyrën tuaj

Edhe pse mund të mos jeni të ekspozuar ndaj elementeve të jashtëm si më parë, ekspertët pajtohen që vazhdon të jetë e rëndësishme të lani fytyrën tuaj çdo ditë. Për më tepër, duhet t’i bëni skrub lëkurës deri në tre herë në javë për t’u “siguruar që nuk po lejoni ndërtimin e yndyrës, baktereve dhe lëkurës së vdekur.”

Përdorni përbërësit që keni në shtëpi për trajtime DIY

Këto mund të jenë një burim i madh për të ushqyer lëkurën tuaj. Vetëm kini kujdes që disa përbërës mund të mos jenë të përshtatshëm për llojin specifik të lëkurës suaj.

Shtypni gjashtë deri në tetë aspirina dhe hidhini lëng limoni. Llokoçisni në të dy lugë mjaltë që të trashet substanca e krijuar. Aplikoni përzierjen në fundet e këmbëve tuaja, duke i kushtuar vëmendje shtesë zonave të prirura ndaj plasjeve. Mbulojini me një leckë të ngrohtë për 10-15 minuta, pastaj shpëlani këmbët.

Maskë DIY për lëkurë të shëndetshme

Për një maskë kundër plakjes së fytyrës DIY, kombinoni kosin dhe mjaltin për të zbutur butësisht lëkurën e vjetër dhe e lë lëkurën tuaj të të butë dhe të hidratuar. Për ta krijuar, përzieni dy lugë kos me një lugë gjelle mjaltë në një tas të vogël. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni maskën të thahet për 10-15 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët.

Për të zgjuar lëkurën tuaj në mëngjes, rekomandohet një pastrim i thjeshtë me sheqer, kafes dhe vaj. Kombinoni një filxhan kafeje të pjekura tashmë, ¼ deri ½ filxhan sheqer kaf, dhe një lugë të vogël me vaj ulliri ose vaj kokosi. Aplikoni butësisht këtë përzierje në të gjithë trupin, përveç fytyrës tuaj – një produkt ky i trashë është shumë gërryes për lëkurën në fytyrën tuaj – dhe shpëlahuni e bëni një dush.

Ndryshoni mënyrën se si bëni dush

Edhe pse i adhurojmë dushet e gjata e të nxehta, ato në fakt heqin nga shtresa e hollë natyrale e vajit të lëkurës sonë. Ekspertër thonë se duhet të bëni dushe më të shkurtër dhe të arrini një pastrues të butë me bazë locioni për hidratim të thellë ose vaj menjëherë pas kësaj. Plus, ju duhet të “kërkoni elementët kryesorë si kalendulën, gjalpë shea, vajin e farës së lulediellit dhe levoren” kur blini produkte dushi.