Speca të Djegës Turshi

nga Argjenda Selmani

Speca të Djegës Turshi Perberesit:

  • 250 gr speca te vegjel
  • 2 f. caji uthull e bardhe
  • 2 thelpij hudhra te plota
  • 1/2 f.caji v. ulliri
  • 1 l. supe kripe
  • 1 l. supe piper(me ngjyra mundesisht)
  • 1 vazo qelqi gjysem litroshe e sterilizuar

Gatimi:

Zgjedhim speca te vegjel dhe me nje thike i coptojme ne vende te ndryshme. I hedhim ne vazo , shtojme kripen e i i mbulojme me uthull. Duhet te mbulohen plotesisht. Hedhim hudhrat e specat. Ne fund shtojme vajin. E mbyllim mire vazon dhe i leme specat turshi per 3 jave. Me vone mund ti perdorim. /art& fantazi ne kuzhine Ju befte mire!