Tespishte

nga Argjenda Selmani

Perberesit:

  • 1 margarine
  • 1 gote qumsht
  • 1 gote miell misri
  • gjysme qese kokos
  • gjysme qese susam
  • dhe miell gruri deri sa te trashet burimi ose
  • 3 ose 4 gota

Qysh me Gatu Tespishte Gatimi: E shkrijme margarininen ne nje ene pastaj e heqim nga zjarri pasi te shkrihet ja hedhim qushmtin miellin kokosin susamin…dhe te gjitha bashke i perziejme deri sa te formohet brumi jo shum i fort… Pastaj e pjekim ne nje temperatur prej 180 grad deri sa te skuqet… pastaj e leme te ftohet dhe ne fund sherbetin… Sherbeti behet 3 gota sheqer dhe 4 uje ! E falenderoj Rina Hoti, Kushdo qe ka deshire te publikoje Recetat e tij/saj ne kete faqe, eshte i/e mirepritur!

banner