Qysh me përgatit pilaf fantastik? - Qysh Me nga dua.com 

Qysh me përgatit pilaf fantastik?

Qysh Me Qysh Me | Ushqim i Shpejte | 01 June 2020 | 10:06

Nëse jeni fans/e i/e ushqimit (sikur une) kjo pjate do behet e preferuara e juaj! E lirë, e lehtë dhe ushqyese!

Mbushni një tenxhere me 3 gota uji dhe lëreni të zjej në maksimum.

01 nga 03Kur të filloje të bëje fluska te vogla në fund të tenxherës, shtoni 3 luge çaji me kripë, 1 dhe 1/2 lugë të madhe me vaj ulliri. Kur të vloje shtoni një gotë oriz të papjekur. Uleni temperaturën në gjysëm dhe vendosni kapakun gjysëm mbi tenxhere.
02 nga 03Përzijeni cdo 10 minuta dhe kur të ndjeni qe kokrrat e orizin kanë filluar të zbuten në fund, hiqeni nga zjarri dhe vendosni kapakun komplet mbi të.
03 nga 03Pas 5 minutash shërbejeni dhe kënaquni!

Mund të përdoret për çdo recete qe nevojit oriz (p.sh.: sushi).

dua