Fan Noli 1

Fan Noli

Fan Noli Biografia Fan Noli lindi më 6 Janar 1882 në Qytezë një fshat shqiptar në Trakë, afër Edrenesë. Si disa fshatra të tjera të asaj krahine të banuara me shqiptarë, Qyteza kishte ruajtur me kohë gjuhën, doket dhe kostumet e të parëve. Noli konsiderohej të jetë me prejardhje nga qyteza e Kolonjës. I ati i tij, Stiliani, ndonëse […]

Read More
Asdreni poeti

Asdreni

Asdreni | Biografia Aleksandër Stavre Drenova, i njohur në letërsinë tonë me pseudonimin Asdreni ishte një nga ata poetët që për shkak të kohës në të cilën kanë jetuar krijimtarija e tyre u përket dy periudhave. Poezia e tij u shkri që nga faza e fundit e Rilindjes deri në periudhën e Pavarësisë. Asdreni lindi […]

Read More
Dritëro Agolli poezi

Dritëro Agolli

Dritëro Agolli | Biografia Dritëro Agolli është poeti, prozatori dhe publicisti ynë I shquar i cili ka lindur në Devoll të Menkulas më 13 Tetor të vitit 1931.  Pasi mori mësimet e para në vendlindje, vazhdoi gjìmnazin e Gjirokastrës, një shkollë me mjaft traditë. Studimet për letërsi i mbaroi në Petërburg. Ka punuar shumë kohë […]

Read More
Andon Zako Çajupi foto

Andon Zako Çajupi

Andon Zako Çajupi │ Biografia Andon Zako Çajupi u lind në Sheper të Zagorisë dhe jetoi në Egjipt. Emri I tij në të vërtëtë ishte Çako por për shkaqe që nuk dihen I mbeti Zako. Shkollën e ultë e kreu në Nivan ndërsa të mesmen në një shkollë franceze në Egjipt. Në vitin 1887 Çajupi bëri […]

Read More
Ardit Gjebrea foto

Ardit Gjebrea

Biografia Ardit Gjebrea i njohur si këngëtar, kantautor, producent dhe prezantues I njohur nga Shqipëria, është edhe udhëheqës I spektaklit shumë të njohur muzikor “Kënga Magjike“ që mbahet çdo vit në Shqipëri. I lindur më 7 qershor 1963, Arditi për herën e parë doli në skenë  në moshën 5 vjeçare, ku edhe këndoi këngët e […]

Read More
Antigona Qena foto

Antigona Qena

Antigona Qena │ Biografia │ Karriera Antigona Qena e lindur në Prishtinë më 28 Korrik 1954, është vajza e vetme e çiftit të njohur artistik Melihate Ajeti dhe Muharrem Qena. Diplomoi në Akademinë e Arteve-dega pikturë në klasën e profesorit Nysret Salihamigjiq. Si këngëtare filloi karrierën shumë herët në moshën 16 vjeçare pasi talentin e kishte trashëguar […]

Read More
Alketa Vejsiu foto

Alketa Vejsiu

Alketa Vejsiu │ Biografia Alketa Vejsiu, e lindur në Tiranë më 19 Janar të vitit 1984, kur ishte vetëm 14 vjeçe u paraqit tek “Top Albania Radio“ ku dhe u pranua nga drejtori I atëhershëm që të prezantonte 10 këngë të improvizuara në çast. Pasi tregoi shkathtësitë e saj, profesionisti Italian nuk kishte si mos ta […]

Read More
Agim Deva foto

Agim Deva

Agim Deva │ Biografia Lindi në vitin 1948 në Beograd. Ishte shkrimtar shqiptar kryesisht për fëmijë dhe gjithashtu pedagog në “Universitetin e Prishtinës“. Pas përfundimit të shkollës së mesme u regjistrua në Fakultetin Filozofik në Universitetin e Prishtinës ku kreu studimet në Degën e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe. Kreu magjistraturën dhe doktoraturën në fushën e letërsisë për […]

Read More