Elvana Gjata

nga shqipediadua

Biografia

Elvana Gjata e lindur më 3 shkurt 1987, e njohur gjithashtu në mënyrë mononime si Elvana, është një këngëtare, kompozitore, kompozitore, aktore dhe sipërmarrëse shqiptare, e cila është njohur për përqafimin e një larmie stilesh muzikore gjatë gjithë karrierës së saj . Para karrierës së saj profesionale, ajo interpretoi në gara të ndryshme të këngës dhe vallëzimit si fëmijë.

Elvana Gjata lindi në 3 Shkurt 1987 në një familje shqiptare të besimit Katolik Romak në qytetin e Tiranës, atëherë pjesë e Republikës Popullore të Shqipërisë, Shqipëria e sotme. Babai i saj Fatmir ka shërbyer në Forcat e Armatosura Shqiptare për më shumë se dy dekada. Motra e saj e madhe Migena është gjithashtu një këngëtare dhe soprano me një karrierë muzikore me qendër në Gjermani.

Ajo studioi për t’u bërë një regjisore filmi në Universitetin e Arteve në Tiranë. Duke përshkruar jetën e saj të hershme, ajo ka thënë se ishte rritur në një shtëpi të varfër, por të lumtur.

Karriera

E lindur dhe rritur në Tiranë, Elvana fitoi njohje të konsiderueshme në Botën shqipfolëse me publikimin e dy albumeve të saj në studio Mamës (2007) dhe Afër dhe larg (2011) që të dy u ndikuan nga muzika R&B dhe Dance-pop. Drama e saj e zgjeruar vijuese 3 (2018) përfshiu më shumë elementë të muzikës bashkëkohore Pop-rock dhe folk-ballkanike.

Ajo ka më shumë se 664 milion shikime, që nga Dhjetori 2019, në YouTube duke qenë ndër artistët më të shikuar në industrinë e muzikës shqiptare. Ajo është gjithashtu ndër artistet më të ndjekura në Instagram në Shqipëri, Kosovë dhe territore të tjera shqipfolëse. Ajo është përfituese e çmimeve dhe vlerësimeve të shumta përfshirë Ballkan Music Award, Festivali i Këngës Award, Kënga Magjike Award dhe Top Fest Award. Ajo gjithashtu fitoi sezonin tre të serisë televizive të konkursit vallëzimi Dancing with the Stars.

Në qershor 2019, Elvana bashkëpunoi për herë të dytë me reperin shqiptar Capital T në “Fustani” dhe vazhdoi në numrin një në Shqipëri. Singles i lartpërmendur u parapri nga “Meine Liebe” me këngëtarin gjermano-shqiptar Ardian Bujupi dhe arriti numrin shtatëdhjetë e tre në Zvicër. Në gusht të vitit 2019, ajo lëshoi këngën e saj vijuese “A m’don” dhe vazhdoi të interpretojë në Sunny Hill Festival në Prishtinë, duke ndarë skenë me artistë të tjerë të mirënjohur, të tillë si Miley Cyrus, Calvin Harris dhe Dua Lipa.

Në Tetor 2019, transmetuesi shqiptar Radio Televizioni Shqiptar shpalli Elvana si një nga njëzet garuesit e zgjedhur për të konkurruar në edicionin e 58-të të Festivali i Këngës me këngën “Me Tana”. Më pas, ajo u bë favoritja e bastoreve dhe tifozëve për të fituar konkursin megjithatë, në finalen e madhe ajo përfundoi në vendin e dytë, duke fituar numrin maksimal të pikëve nga juria ndërkombëtare.

Të tjerë

Leave a Comment