Enca Haxhiu

nga shqipediadua

Biografia

Ruensa Haxhiaj (lindur më 19 tetor 1995 në Tiranë) e njohur si Enca Haxhia ose thjesht si Enca është një këngëtare dhe kompozitore shqiptare. Ajo u bë me famë pasi lëshoi “A po t’pëlqen” në 2014, duke mbledhur mbi 100,000 shikime në YouTube brenda 24 orësh.

Haxhia bëri debutimin e saj në muzikë në 2012 me “The Best Of” dhe “Kjo Verë”. Ajo më vonë u bashkua me Big Basta në Kënga Magjike dhe vazhdoi të punonte me artistë të tjerë të mëdhenj. Ajo mori pjesë në Top Fest dy herë dhe arriti në gjysmëfinale në përpjekjen e saj të dytë. Ajo gjithashtu mori pjesë në Zhurma Show Awards në 2016, ku fitoi katër çmime, përfshirë vendin e parë. Ajo është gjithashtu artistja femër më e ndjekur shqiptare në Shqipëri me më shumë se 2 milion ndjekës në Instagram.

Karriera

Ruensa Haxhiaj lindi në 19 Tetor 1995 në Tiranë në një familje Ortodokse Shqiptare. Ajo fillimisht filloi të postonte kopertina në YouTube të artistëve si Lady Gaga, Jessie J, Rita Ora dhe të tjerë.

Ajo filloi të përdorte Keek, një media sociale për statuset e videove dhe fitoi bazën e saj të fansave. Ajo këndoi pjesë të shkurtra të këngëve të ndryshme, postoi video të jetës së saj të përditshme, etj. Ajo gjithashtu mori pjesë në shfaqjen e talenteve Zëri i Shqipërisë në të cilën ajo dështoi dy herë me radhë për të kaluar audicionet e verbër.

Edhe pse debutimi i saj nuk mori reagime të mëdha, ajo vazhdoi të punonte në karrierën e saj solo, ajo ishte paraqitur në shumë këngë të artistëve të mëdhenj, kryesisht reperë. Ajo mori pjesë në Top Fest dy herë, në 2013 dhe 2014. Në 2016 “Zhurma Show Awards”, Enca fitoi katër çmime përfshirë “Pop-in më të mirë”, “Femra më e mirë” me videoklip “Dreq” dhe “Çmimin e Internetit”, “Video më e mirë” “me videoklip” Bow Down “me reperin shqiptar Noizy.

Të tjerë

Leave a Comment