Mc Kresha

nga shqipediadua

Biografia

Kreshnik Fazliu (Mitrovicë, 5 shtator 1984) është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur në trojet Shqiptare.

MC Kresha është Shqiptarë nga Kosova me prejardhje nga qyteti i veriut të Kosovës, Mitrovica. Në fillim të karrieres së tij aj morri pjesë në festivale si Top Fest në vitin 2008 me bashkëpunim me Snupa me këngën “N´ks” si dhe në VFM me disa bashkëpunime të ndryshme.

Aj numëron gjithsej 6 albume: Albumi i parë i publikuar është “Patikat e mia” në vitin 2010 me 15 kënge, “Për inati t´njoni tjetrit” (2011), “Air Force 1” (2012), “Emceeclopedy”  (2014), Rapsodët N’rap T’sotit (2016), dhe së fundi “United State of Albania” (2019).

Këngët e tij “Lej Flleshat” dhe bashkëpunimi me anëtarin e grupit “TDS”, “Dr Mic” me këngën “Lyrical WarFare” janë ndër këngët më të dëgjuarat në radio dhe televizionet tona. Mc Kresha thotë se është i kënaqur me suksesin e dy këngëve. Kënga “Lej Flleshat” është punuar në studion e Enis Preshevës ndërsa “Lyrical WarFare” në studion e Genc Prelvukajt.

Karriera

Më datë 14 Tetor 2011, Nora Istrefi publikon videoklipin “As Ni Zo”, në bashkëpunim me Mc Kresha. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Nora Istrefi u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), VFM 2012 (2012).

Më datë 30 Dhjetor 2011, Rozana Radi publikojnë videoklipin “Jabadabadu”, në bashkëpunim me Mc Kresha. Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila, ndërsa për orkestrimin u kujdes Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Rozana Radi marrin pjesë në Kënga Magjike 2011 në vitin 2011.

Më datë 27 Prill 2014, Kida publikon videoklipin “Rikthejm Na”, në bashkëpunim me Mc Kresha. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga BimBimma, Mc Kresha, ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films. Me këtë këngë, Kida u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2014 (2014), Kosova Fest 2014 (2014), SVFM 2014 (2014).

Më datë 20 Shtator 2019, Art Abazi publikon videoklipin “Enigme”, në bashkëpunim me Mc Kreshën. Muzika e këngës u punua nga Gent Myftaraj, Strike Beatz & K-Master, ndërsa teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi), Art Abazi, Mc Kresha & Gent Myftaraj.

Më datë 1 Nëntor 2019, Blleki, Mc Kresha & Luar publikojnë videoklipin “Thug Life”. Muzika e këngës u punua nga K-Master, ndërsa teksti u shkrua nga Mc Kresha, Blleki & Luar. Videoklipi u prodhua nga kompania Pinkmoon Creative.

Të tjerë

Leave a Comment