Nora Istrefi

nga shqipediadua

Biografia

Nora Istrefi e lindur më 25 mars 1986, është një këngëtare shqiptare-kosovare. Istrefi filloi karrierën e saj profesionale në moshën 18 vjeç. Ajo publikoi albumin e saj të parë Engjëll (Engjëll) në 2005, me këngë përfshirë “Taxi”, e cila i solli asaj një shkallë popullariteti.

Gjatë katër viteve të ardhshme ajo lëshoi tre albume, Opium në 2006, Një tjetër botë në 2008 dhe albumin e saj me titull Nora në 2009. Pas vitit 2009, ajo lëshoi një numër këngësh, përfshirë “Le Mama” me Gena, “Big Love” , “Ski me ikë”.

Istrefi është vajza e Suzana Tahirsylaj, një këngëtare popullore shqiptaro-kosovare në vitet 1980 dhe ’90. Motra e saj e vogël Era Istrefi është gjithashtu këngëtare. Ajo ishte në një lidhje me Robert Berishën. Ata u fejuan më 22 maj 2008 në Prishtinë. Më 2 shtator 2014, çifti u martua në Prishtinë. Ata kanë një vajzë të quajtur Renè, mirepo gjatë vitit 2019 ata u ndanë.

Karriera

Nora Istrefi është këngëtare shumë e njohur. Ka sharm dhe nje ze karakteristik, trupin seksi dhe me hitet e njepasnjeshme ka arritur gjithmone sukses dhe pelqyer kudo. Karriera e saj ka filluar ne moshën 18 vjeç. Ka publikuar disa albume dhe shume videoklipe. Babai i Nores ishte kamerman dhe quhet Nezir Istrefi, ndersa nena e saj ka qene dikur kengetare dhe quhet Suzana Tahirsylaj.

Ka një vëlla të vogël qe quhet Bledi dhe dy motra Nita dhe Era. Kjo e fundit eshte nje yll boteror me nje karriere nderkombetare. Nora eshte singell. Ajo ishte e martuar me Robert Berishen (i cili gjitashtu merret me muzike) por u ndane ne vitin 2019. Nora dhe Roberti jane prinderit e Rene, vajza te cilen Nora e ka sjellë në jetë ne Maj 2015.

Të tjerë

Leave a Comment