Amos Zaharia

amos zaharia

Amos Zaharia është një aktor shqiptarë me shumë eksperiencë dhe me njohje të gjerë për rolet e tij që nga mosha e hershme në fushën e aktrimit.

FieldFields 2
EmriAmos Zaharia
GjiniaMashkull
Ditëlindja12 Gusht 1987 (36 Vjeç)
VendlindjaTiranë 🇦🇱
ProfesioniAktor
HoroskopiBinjakët ♊️

Amos Zaharia Biografia

Amos Zaharia, i njohur ndryshe si Amos Muji Zaharia, ka lindur në Tiranë, Shqipëri më 12 gusht 1987.

Ai është një aktor i talentuar që ka një ndikim të rëndësishëm në industrinë e filmit shqiptar.

Amos e filloi karrierën e tij të aktrimit në moshën 12-vjeçare, ku mori një rol në filmin “Vals”, me regji të Armando Bora.

Në film luajtën aktorë të njohur si Agim Qiriaqi, Birçe Hasko, Bujar Asqeriu, e të tjerë.

Edhe pse ai ishte një i sapoardhur, Amos ishte në gjendje të mbante veten kundër yjeve të tij më me përvojë, duke shfaqur talentin e tij të papërpunuar si aktor.

Karriera e tij

Në moshën 19-vjeçare, Amos Zaharia mori një njohje të gjerë për rolin e tij si Gonit në filmin e shkurtër “Shënjtoria”, me regji të Eno Milkanit.

Interpretimi i tij ishte aq mbresëlënës, saqë fitoi çmimin për aktorin më të mirë në festivalin “Shkurt e Shqip”, i cili njihet ndryshe edhe si 11 shtatori në Kosovë.

Ky ishte një moment përcaktues në karrierën e Amos dhe hapi dyert për të në industri.

Në vitin 2010, Amos luajti një rol në filmin “Der Albaner”, me regji të Johannes Naber.

Filmi pati një sukses masiv dhe fitoi disa çmime në festivale ndërkombëtare në kategorinë A.

Një vit më pas ai u shfaq në filmin “Vendi im i bukur” me regji të Michaela Kezele.

Ky film u vlerësua shumë dhe mori vlerësime nga kritika evropiane.

Një vit më vonë, Amos mori rolin e Martinit në filmin “The Last Wish”.

Ky rol ishte një pikë kthese e rëndësishme në karrierën e tij, pasi e lejoi atë të shfaqte gamën e tij si aktor.

Filmi u prit mirë, dhe ai e forcoi më tej statusin e Amos si një nga aktorët më të talentuar në industrinë e filmit shqiptar.

Shfaqjet teatrale

Përveç punës së tij në film, Amos është gjithashtu një aktor i arrirë në teatër.

Ai është shfaqur në mbi 20 role në teatrin “Aleksander Moisi” të Durrësit, duke treguar zhdërvjelltësinë e tij si aktor.

Amos Zaharia është gjithashtu i përfshirë në produksione private të filmit dhe teatrit, ku ai vazhdon të përmirësojë zanatin e tij.

Ai gjithashtu është shfaqur në shumë seriale televizive lokale, duke përfshirë edhe atë të fundit “H.O.T“.

Hyrja e tij në Big brother VIP Albania

Amos ishte edhe pjesëe edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, bashkë me Luizin, Kiaren, Efin, Diolen, Tean e shumë të tjerë.

Qëndrimi i tij mbrenda shtëpisë së famshme ishte më i vogel se sa pritej, duke lënë mbrenda shoqen e saj Olten.

Ai shfaqi përditshmerine e tij aty, dhe me disa loja të caktuara nga produksioni vërtetoi që është një aktor i shkëlqyer në një skenë me Dean.

Jeta e tij pas BB VIP Albania

Aktualisht, Amos Zaharia banon në Tiranë, ku vazhdon të ndjekë pasionin e tij për aktrimin.

Ai është një anëtar i respektuar i industrisë së filmit shqiptar.

Ai konsiderohet gjerësisht si një nga aktorët më të talentuar të brezit të tij.

Elrond

Elrond

Më shumë artikuj: