Big Brother VIP Kosova

big brother vip kosova

Big Brother VIP Kosova, është një Reality Show ndër më të ndjekurit në Kosovë që tanimë po zhvillon sezonin e dytë, pas sezonit të parë tejet të suksesshëm që u mbajt vitin e kaluar. Më poshtë mund të informoheni më shumë për Reality Show-in.

 

Gjithçka që duhet të dini për Big Brother VIP Kosova 2023

Gara për 200.000 euro në realityshow-n më të famshëm kosovar ka filluar. Në shtëpinë e monituruar 24/7 nga kamerat janë futur plotë 20 konkurentë.

Këta konkurentë do të qëndrojnë të mbyllur në ambientet e shtëpisë së Big Brother për 100 ditë, pa asnjë kontakt me botën e jashtme. Për të ecur para në lojë, këta banorë përballen me sfida te ndryshme.
Detyrat e dhëna nga ‘Vëllai i madh’, konfliktet mes neve, nominimet dhe votat e publikut, të gjitha këto ndikojnë në mbarëvajtjen e lojës brenda big brother.
Pjesa më e rëndësishme e kësaj loje janë nominimet dhe votat e publikut. Banorët nominojnë në fshehtësi njëri-tjetrin dhe në fund banorët me më shumë nominime dalin në votim.
Janë votat e publikut ato që vendosin në fund se cili apo cila banore përfundon ose vazhdon garën. Një sistem i tillë shkon deri në fund të lojës, kur mbesin dy finalistë, e vetëm njëri prej tyre shpallet fitues.
Shteti: Kosova
Prezantues: Alaudin Hamiti & Jonida Vokshi
Sezoni: 1
Çmimi i madh: 200,000 €
Prodhim: Klan Kosova & Artmotion
Sezoni: Vjeshtë 2022

Lista e banorëve të sivjetëm

1. Blero

2. Ledi Vokshi

3. Santiana Maloku

4. Shqipe Hysenaj

5. Ylli Dervishi

6. Monika Salihu

7. Lumbardh Salihu

8. Albana Vukaj

9. Besart Zeneli

10. Edona James

11. Brikena

12. Adri

13. Ilirjana

14. Azem Gagica

15. Blerando

16. Vesa Vllasaliu

17. Alby the goat

18. Meti Alshiqi

19. Gani Gërmia

20. Linda Halimi.

Big Talk, aty ku diskutohet gjithçka rreth Big Brother VIP Kosova

Edhe këtë edicion, ka një emision shoqërues krahas emisionit kryesor, ku me analistë, familjarë e fansa, diskutohen të gjitha detajet dhe zhvillimet në shtëpi mes banorëve.

Big Talk Kosova do të transmetohet të dielave dhe do të udhëhiqet nga gazetarja dhe ish-banorja e shtëpisë Big Brother Vip Kosova nga edicioni i kaluar, Mbresa Hajrullahu.

Në anë nuk do të mungojnë as opinionet e gazetarit Nderim Neziri, i cili këtë sezon do të jetë edhe autor i këtij programi.

Ky program është hapësirë shumë e mirë televizive për familjarët, miqtë e fansat e konkurentëve, që duan të favorizojnë apo të komentojnë te publiku për kanditatët e preferuar.

Jo rrallë herë, debatet në këtë emision janë të tensionuara, duke qenë se secial familje, grup shoqëror apo grup i fansave, do ta mbrojë kanditatin që ata përfaqësojnë.

Pse Big Brother VIP Kosova merrë kaq shumë vëmendjen e publikut?

Së pari, ka shumë rëndësi të themi se nuk është vetëm publiku kosovar apo shqiptarë që e ndjek me padurim një emision televiziv të formatit siç është Big Brothwe.

Për herë të parë  për një format të tillë u fol në shtëpinë mediatike John de Mol (pjesë e pavarur e Endemol) më 4 shtator1997Transmetimi i parë i Big Brother u mbajt në Holandë më 1999 në Veronica TV.Që atëherë ka qenë një shfaqje shumë e kërkuar në thuajse 70 vende. Emri i shfaqjes vjen nga novela distopiane e George Orwell më 1949 Nineteen Eighty-Four.

Që atëherë, ky format është përhapur në shumë vende të botës. Në këtë radhë janë edhe Shqipëria e Kosova. Duke qenë se i gjithë programi zhvillohet live 24/7 dhe banorët janë gjithmonë para syrit të kamerës, publiku intrigohet për të parë se si sillen këta njerëz. Përcjellësit e këtyre programeve kanë tendenca të krijojnë simpati për banorët specifik, dhe kështu kurreshtja e tyre për ta parë apo përcjell atë person 24/7 rritet.

Njerëzit afeksionohen me këta banorë, sepse duke i parē në çdo rrethanë, nga mengjesi në mbrëmje, ata konsiderojnë se po i njohin më mirë dhe personifikohen me ta.

Në ditët e sotme, edhe izolimi i këtyre banorëve për tre muaj nga çdo paisje teknologjike përbën kuriozitet në vete. Në këtë kohë kur të gjithë jemi të varur nga teknologjia, kurreshtja për të parë se si jetojnë ata pa smart phone është e madhe.

Banorët e vitit 2022 -Big Brother VIP Kosova

FituesTë eleminuarNdaluan lojën
StresiAndiBlasta
MelisaLugati
ArtaGetinjo
Dafina
Vivien
Atdhe
Himena
Ganja
Fis
Ana
Artan
Edon
Shota
Gigliola
Bekim
U&A
Bruno
Gresa
Mbresa
Vedat
Juliana

Pas suksesit të Big Brother VIP në Shqipëri, Klan Kosova njoftoi në qershor 2022 se një version i famshëm kosovar i shfaqjes do të transmetohej në vjeshtë të vitit 2022, me fituesin që do të merrte një çmim në të holla prej 200,000 €.

Më shumë rreth Big Brother Kosova VIP

Mbajtja e edicionit zyrtar të parë të Big Brother VIP Kosova u konsiderua dhe u pa si edhe një nivel i zhvillimit televiziv në Klan Kosova dhe Art Motion –
Kjo pasi që janë siguruar të drejtat për territorin e Republikës së Kosovës me Banijay Rights.
 
Big Brother Kosova VIP tashmë pritet të startojë  sezonin e ardhshëm televiziv në kanalet e Art Motion dhe Klan Kosova çdo vitë.
 
Puna që ka nisur që nga viti i kaluar, si në aspektin teknik ashtu edhe në atë përmbajtësor, pritet të ketë premierën e parë të spektaklit në çdo në vjeshtë.
Deri më sot, formati “Big Brother” është realizuar në më shumë se 60 versione, me mbi 34,000 episode, 8,500 banorë të përfshirë në format, 6,400 eliminime duke numëruar 90 milionë ndjekës në rrjete sociale.
 
Patjetër që po dhe konkurrenca nis që nga emrat e artistëve të showbizit. Mendohet që “Big Brother Kosova” do të marrë emra të njohur të showbizit kosovarë secilin vit. Ky program madje, nga disa artistë që janë në fillim të karrierës konsiderohet si një mundësi shumë e mirë për tu njohur edhe më tepër nga publiku.
 
 

Elrond

Elrond

Më shumë artikuj: