Fjale te urta

fjale te urta

Fjale te urta kemi dëgjuar të gjithë duke u rritur. Disa prej tyre na kanë ngelur në mendje, të tjerat i kemi harruar.

Mirëpo si popull, ne kemi fjale te urta për pothuajse çdo situatë. Cdo rajon ka fjale te urta që lidhen edhe me përjetimet dhe eksperiencat e banorëve të atij vendi. Fjale te urta janë këtu te ta bejne më të lehtë reflektimin dhe marrjen e disa vendimeve. Këto shprehje na ndihmojnë edhe ndonjëhere kur do t’i thuash dikuj diçka por nuk flet dot, megjithatë mund ta bësh me shprehje figurative. Mësoni këto fjale te urta dhe mos u zini asnjëherë pa përgatitur.

Fjalë të urta për burra dhe gra

Fjalët janë gra, veprat burra!

Gruaja e fut shejtanin në shishe!

Burrë e grua si mish e thua!

Gratë i përkushtohen Zotit kur nuk i hyjnë më në punë djallit!

Dashuria që ushqehet me dhurata ka gjithmonë uri!

Dhelpra kur nuk e mberriu rrushin tha se nuk është i vdekur.

Më mire nje veze sot sesa nje pule mot.

Ha të rrosh, jo rro të hash!

Fjalë të urta me mesazhe të forta

Gjuha vete ku dhemb dhëmbi!

Kush s’ka koke, ka këmbë!

Budallait hapi rrugë!

Gjithë gishtat dhembin njësoj!

Kali i botës të lë në udhë!

Atje ku ka, derdhet!

Bie një gur, e lëviz një mur!

Bora është e bardhë, por e ndyjnë qentë!

Dhe sikur deti kos të bëhet, për të varfrin nuk gjendet lugë!

Edhe diell të bëhesh, të gjithë nuk i ngroh dot!

Kush vret nuk flet dhe nuk ndihet fare!

Nje dore lan tjeteren, te dyja lajne koken.

Shtrij kembet aq sa ke jorganin.

Në vend të huaj nuk të ngroh zjarri.

Ai qe di me se shumti flet me se paku.

Fjale te urta dhe te mençura

Ari me zjarr provohet, miku ne rrezik kuptohet.

As pula kemi, as dhelpra na i ha.

Ai ha kumbulla, botes i mpihen dhembet.

Ai qe nuk do nenen, do njerken.

Ai qe vjedh minaren, i ben edhe kellefin.

Ai qe do te loze dhembet, duhet te loze dhe kembet.

Ai qe do te loze dhembet, duhet te loze dhe kembet.

Atje ku ka, edhe derdhet.

Armiku te shikon ne kembet, miku te shikon ne sy.

Ate qe se pranojne ne fshat, ai kerkon te bijen e priftit per grua.

Ai qe buk mban macen, ushqen minjte.

Ai qe pyet, nuk humbet.

Fjale te urta per të gjithë

Afati ne vere paret asnjehere.

Bej te mira ne det, se i gjen ne kripe.

Bark gunga, s’ja din bark petes.

Barku eshte i vellaji i detit.

Barku fire, s kercen mire.

Behari nuk vjen me nje lule.

Beja ka rrufene.

Beme me fat, pra hidhme ne plehe.

Beje te miren e hidhe ne det, ne mos e ditette peshku,e di zoti vet.

Fjale te urta

Beri te pjelle, e deshtoi.

Bjeri pragut te degjoje dera.

Bora eshte e bardhe, por e ndyjne qente.

Buka te ze syte.

Bukuria nuk eshte me fis, por kush e di edhe e kullandris.

Bie nje gur, e leviz nje mur.

Buke e hi ne shtepi.

Burre e grua si mish e thua.

Borxhi i vone e gezon te zone.

Burri nuk ha mish te ngordhur.

Pi rakine, mos pi mente.

Pune shume, e fjale pak.

Punen e sotme mos e ler per neser.

Qeni qe leh shume, nuk te ha.

Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.

Rrushi shih rrushin, dhe piqu.

Rri shtrember e fol drejt.

S’ behen petullat me uje.

Shtri kembet, aq sa ke jorganin.

S’mbahet shtepia me mjell hua.

S’ mbahen dy kunguj ne nje sqetull.

Te gjithe derrat nje fytyre kane.

Te bente c do mize mjalte… haja dhe une.

Ujku qimen e nderron por zakonin s’ e harron.

E keqja nuk ka fund, e mira nuk ka tavan.

Peshku i madh ha te voglin.

Nji të rame, dy te vrame.

Thenie te dobishme

Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di, jane kurregje.

Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po te dogjen, te nxijne.

Gabimet qe harrohen, perseriten.

Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua.

Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut.

Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.

Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.

Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.

Fjale te urta të popullit

Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.

Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille.

Nese thua ate cka deshiron duhet te degjosh dhe ate c ka nuk deshiron.

Ku rafsha mos u vrafsha.

Kur i morën armët Lekë Dukagjinit, tha: “Ma mirë me thon qe Leka, se qe vorri i Lekës”.

Kur ke zemër ke edhe krahë.

Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij.

Kush kërkon gjen.

Kush është trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash.

Kush ka dhëmbë të fortë, breh dhe kockën.

Kush ka frikë nga hija e tij, le të mos tundet nga vendi.

Pushka don pushkën.

Shtriji kembet sa ke jorganin

Qeni i pangopur të ha.

Qeni i tërbum do vra, se tërbon dynjanë.

Rrallë vritet burro që ka shumë armiq.

Si mjer peshkatari që ka frikë nga lumi.

S’ka qeder shqiponja, nga mushkonjat.

Mësoni disa fjale te urta dhe të dobishme

Shqerra që s’thërret mëmën humbet.

Trimëria e kthen plumbin mbrapsht.

Trimi e ka me vete fatin.

Trimin vraje, po mos e shaj.

Uji rrjedh pikë-pikë e ha gurin.

Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet.

Amanetin e mban toka.

Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë.

Mos ki frikë nga hasmi, po nga miku i rremë.

Po nuk e pate të ligun brenda, nuk të vjen nga jashtë.

Nga një vrimë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia.

Një shkëndijë ndez një mal.

Për një dorë kashtë e vret samari mushkën.

Për një pe, për një gjilpërë, vajti dëm një punë e tërë”

Ruaju të të ruajë perëndia.

Ruhu nga thëngjilli i mbuluar.

Së ligës ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas.

S’lidhet kali me pe.

Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë.

Ujku mjergull kërkon.

Përmend qenin, bëj gati shkopin.

Shtëpia pa fëmijë, si nata pa yje.

Më i keqi vëlla të merr hakun.

Motra jemi, shoqe s’jemi.

Ndarja është më e mira e të ligave.

Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit.

Fjale te urta për Facebook

Gjumi natës i randë i bën keq ditës.

Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes.

Mos pyet sa vjeç je, po ç’shëndet ke.

Nuk mbushet pusi me pështyma.

As këmishës së shtatit s’është për t’i besu.

Besove, bëre mirë, s’besove, ca më mirë.

Ç’ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria.

Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut.

Esapi i shtëpisë nuk del në pazar.

E thëna dhe e bëra janë larg.

I marri premton dhe budallai shpreson.

Kur qesh djalli e ka punën keq.

Mba murin mos bie.

Me thënë e me të bërë shkon në mes një lum i tërë.

Më gënjeve një herë, harram e paç, më gënjeve të dytën hallall.

Mos u bëj thes i çpuar.

Mos dëgjo ç’thotë ai për vete, por dëgjo ç’thonë bota për të.

Ma kanë sharë pelën se kanë sy ta blenë.

Në më rrefsh së pari të vraftë Zoti, në më rrefsh së dyti, të ndihmoftë Zoti.

Kur të thonë ngordhi ujku, atëherë ruaj gomarë.

Mos i jep shkopin harbutit, se të vret me shkopin tënd.

Nuk është ar gjithë që ndrit.

Nuk i varen ujkut mëlçitë në qafë.

Kur merr dërrasa të plasur, çahet e tëra.

Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut.

Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki.

Mendja me mendjen, pjellin mëndje.

Me një ka nuk bëhen pendë.

Me nji tra nuk mban shtëpia.

Mëson nga armiku më shumë se nga miku.

Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë.

Fjale te urta per foto

Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë.

Miku harrohet po të largohet.

Miku i mirë vjen nga porta.

Nuk bëhet stani me dhi të egra.

Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi.

Njeriu pa shokë, si muri pa tokë.

Miku i mikut tim, është edhe miku im.

Një krah s’mban kala.

Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja.

Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova.

Për një shamatë, lypen dy veta.

Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti.

Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara.

Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë.

S’bëhet lëmi me një kalli.

S’bëhet stani me lepura.

S’mblidhen lepujt në vath.

S’mbushet thesi me një kokërr.

Syri është më i mprehtë se kordha.

Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin.

Fjale te urta sipas vendit

Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë. VERI

Të më mbrosh atje ku s’jam, se ku jam mbrohem vetë. LIBRAZHD

Uji fle, hasmi s’fle. LIBRAZHD

Ankohet kalorësi se po i varen këmbët. VERI

As nuk kam, as më mbarohen. KAVAJË

Bjer, o zot, mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë. LABËRI

Bota të jep aq sa t’i kesh dhënë asaj. – JUG

Bukë e kripë e zemër – KAVAJË

Çilet dera, rritet ndera – VERI

Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet. – ELBASAN

Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë –  KOLONJË

Fshati digjet, plaka krihet – JUG

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara – VERI

I mirë për shokë, e i lig për vete – JUG

Bukën tënde ha, hall të botës qa – LUNXHËRI

Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan – DELVINË

I fundit ja do qaj, ja do qeshë – LABËRI

I qan hallin kalorësit – DURRËS

I zoti i shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit –  POGRADEC

Jo gjithmonë “mirë se të gjeta” po edhe “mirë se erdhe”. – ELBASAN

Kafeja është e zezë, po të zbardh faqen – JUG

Nga fryn era kthen gëzofin – DIBËR

Kam qeshur të tjerë, më mbiu në derë. – KORÇË

Keq më vjen, po dëm s’më bëhet. – SKRAPAR

Ku s’të thërresin, mos shko; ku s’të pyesin, mos kuvendo. – ELBASAN

Këpucari i ka këpucët e grisura. – JUG

Kërkon të zërë gjarpërin me dorë të botës. – JUG

Kopraci s’të jep të zezën e ullirit. – JUG

Ku bien daullet të çojnë këmbët vetë. – SKRAPAR

Ku rënça mos u vrafsha. –  VLORË

Kur të kem me thasë, të të jap një trastë. – SHIJAK

Kur të vjen nevojtari në derë, po s’pate gjë, jep një gotë ujë. – SKRAPAR

Kush ha vetëm, vdes dhe vetëm. – JUG

Kush shkon pa thirrë, kthen pa u përcjellë. –  SHKODËR

Kush vete i paftuar, e gjen sofrën pa shtruar. – ARBËRESHËT

Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha përsheshë. –  KRUJË

Le gomari që na ngordhi, po s’na lënë as mizat rehat. –  KORÇË

Lype se s’ta jep, merre se nuk thotë gjë. – KAVAJË

Mali me mal s’piqen, po njeriu do piqet. – JUG

Me çfarë syri do më shofësh, me atë do të shof.-  ELBASAN

Merr belanë e botës e vë në krye të votrës.  – ELBASAN

Fjale te urta të shkurta

Mos pyet sa vjeç je, po ç’shëndet ke.

Nuk mbushet pusi me pështyma.

As këmishës së shtatit s’është për t’i besu.

Besove, bëre mirë, s’besove, ca më mirë.

Ç’ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria.

Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut.

Esapi i shtëpisë nuk del në pazar.

E thëna dhe e bëra janë larg.

I marri premton dhe budallai shpreson.

Kur qesh djalli e ka punën keq.

Mba murin mos bie.

Me thënë e me të bërë shkon në mes një lum i tërë.

Më gënjeve një herë, harram e paç, më gënjeve të dytën hallall.

Mos u bëj thes i çpuar.

Mos dëgjo ç’thotë ai për vete, por dëgjo ç’thonë bota për të. SKRAPAR

Ma kanë sharë pelën se kanë sy ta blenë.

Në më rrefsh së pari të vraftë Zoti, në më rrefsh së dyti, të ndihmoftë Zoti.

Kur të thonë ngordhi ujku, atëherë ruaj gomarë.

Mos i jep shkopin harbutit, se të vret me shkopin tënd.

Nuk është ar gjithë që ndrit.

Nuk i varen ujkut mëlçitë në qafë.

Kur merr dërrasa të plasur, çahet e tëra.

Fjale te urta per miqtë

Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut.

Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki.

Mendja me mendjen, pjellin mëndje.

Me një ka nuk bëhen pendë.

Me nji tra nuk mban shtëpia.

Mëson nga armiku më shumë se nga miku.

Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë.

Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë.

Miku harrohet po të largohet.

Miku i mirë vjen nga porta.

Nuk bëhet stani me dhi të egra.

Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi.

Njeriu pa shokë, si muri pa tokë.

Miku i mikut tim, është edhe miku im.

Një krah s’mban kala.

Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja.

Pa djalë e pa gocë rrova, pa shokët nuk rrova.

Thënie të urta

Për një shamatë, lypen dy veta.

Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti.

Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara.

Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë.

S’bëhet lëmi me një kalli.

S’bëhet stani me lepura.

S’mblidhen lepujt në vath.

S’mbushet thesi me një kokërr.

Syri është më i mprehtë se kordha.

Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin.

Shokë bashkë, e bukë veç.

Trimi i mirë me shokë shumë.

Shoku sa duhet, aq qortohet.

Shtëpinë e mbajnë të gjitha shtyllat.

Fjale te urta të rralla

Vera sa ma e ëmbël të jetë, ma fort të zenë.

Vreshtë shumë mos ven, shpi shumë mos ban, miq shumë mios xen.

Nata s’ka shahit.

As para pushkës, as prapa mushkës.

Barka mbytet edhe për një lëkurë lepuri.

Bisha tërbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi.

Bie një gurë e shkoqet një mur.

Buka që thyet s’ngjitet më.

Çdo gjë forcohet, në themel.

Ç’ka humbe mos e kërko, ç’ke në dorë mos e lësho.

Çohet një i marrë e qet një gur në ujë, çohen njëzet të urtë e s’mund ta nxjerrin.

Dimrit iu bëj hazër që në behar, e beharit që në dimër.

Dita ka sy, nata ka veshë.

Duhet me i fry lugës para se me të djeg.

Dha pesë e hyri në valle, jep dhjetë e s’del dot.

E dardhë është dhe bora, po të thanë duart.

Fjale te urta me shumë kuptime

Edhe pas luftës armët duhet me i mbajtë.

E ke zogun në dorë, mbaje.

Fusha ka sy, mali ka veshë.

Gishtërinjtë i fut në mjaltë e i lëpin, po nuk i kafshon dot se të dhembin.

I marri ç’flet nuk din, i urti ç’din nuk flet.

I zoti duhet të ruajë arën e vet.

Jo si cjapi te kasapi.

Kali nuk mbahet për bishti, po prej freri.

Ka thënë Nastradini, edhe në diell merr ombrellë.

Kur s’ke mace, bëjnë minjtë dasmë.

Kij frikë nga një njeri që frikën ta ka.

Kujto qenë e bëj gati shkopin.

Kur shkon për udhë merr shkop dhe gurë.

Kur t’i hypësh kalit, shifi patkonjtë.

Me zjarrin dhe ujin nuk bëhet shaka.

Mos luaj me gurë po e pate shtëpinë me xhama.

Mos shkel në dërrasë të kalbur.

Mos shko si breshka te nallbani.

Mos shko si cjapi te kasapi. Mos u zër për degësh, po për rrënjësh.

Nata është me barrë, s’dihet ç’pjell.

Nga një vërë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia.

Fjalë të urta unike

Nji shkëndi ndez nji mal.

Për një dorë kashtë e vret samari mushkën.

Për një pe, për një gjilpërë, vate dëm një punë e tërë.

Ruaju të të ruajë perëndia.

Ruhu nga thëngjilli i mbuluar.

Së ligës ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas.

S’lidhet kali me pè.

Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë.

Ujku mjergull kërkon.

Zë goje qenin, bëj hazër shkopin.

Shtëpija pa fëmijë, si nata pa yje.

Ma i keqi vëlla të merr hakën.

Motra jemi, shoqe s’jemi.

Ndarja është më e mira e të ligave.

Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit.

Gjumi natës i randë i bën keq ditës.

Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes.

Shoku sa duhet, aq qortohet.

Shtëpinë e mbajnë të gjitha shtyllat.

Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë.

Të më mbrosh atje ku s’jam, se ku jam mbrohem vetë.

Uji fle, hasmi s’fle.

Ankohet kalorësi se po i varen këmbët.

As nuk kam, as më mbarohen.

Bjer, o zot, mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë.

Bota të jep aq sa t’i kesh dhënë asaj.

Bukë e kripë e zemër.

Çilet dera, rritet ndera.

Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet.

Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë.

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara.

I mirë për shokë, e i lig për vete.

Bukën tënde ha, hall të botës qa.

Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan.

I fundit ja do qaj, ja do qeshë.

I qan hallin kalorësit.I zoti i shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit.

Fjale te urta për të gjithë

Nga një vrimë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia.

Një shkëndijë ndez një mal.

Për një dorë kashtë e vret samari mushkën.

Për një pe, për një gjilpërë, vajti dëm një punë e tërë”

Ruaju të të ruajë perëndia.

Ruhu nga thëngjilli i mbuluar.

Së ligës ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas.

S’lidhet kali me pe.

Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë.

Ujku mjergull kërkon.

Përmend qenin, bëj gati shkopin.

Shtëpia pa fëmijë, si nata pa yje.

Më i keqi vëlla të merr hakun.

Motra jemi, shoqe s’jemi.

Ndarja është më e mira e të ligave.

Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit.

Gjumi natës i randë i bën keq ditës.

Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes.

Mos pyet sa vjeç je, po ç’shëndet ke.

Nuk mbushet pusi me pështyma.

As këmishës së shtatit s’është për t’i besu.

Besove, bëre mirë, s’besove, ca më mirë.

Ç’ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria.

Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut.

Thenie dhe fjale te urta

Nga një vrimë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia.

Një shkëndijë ndez një mal.

Për një dorë kashtë e vret samari mushkën.

Për një pe, për një gjilpërë, vajti dëm një punë e tërë”

Ruaju të të ruajë perëndia.

Ruhu nga thëngjilli i mbuluar.

Së ligës ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas.

S’lidhet kali me pe.

Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë.

Ujku mjergull kërkon.

Përmend qenin, bëj gati shkopin.

Shtëpia pa fëmijë, si nata pa yje.

Më i keqi vëlla të merr hakun.

Motra jemi, shoqe s’jemi.

Ndarja është më e mira e të ligave.

Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit.

Gjumi natës i randë i bën keq ditës.

Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes.

Mos pyet sa vjeç je, po ç’shëndet ke.

Nuk mbushet pusi me pështyma.

As këmishës së shtatit s’është për t’i besu.

Besove, bëre mirë, s’besove, ca më mirë.

Ç’ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria.

Do të ruash sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut.

Mëson nga armiku më shumë se nga miku.

Miku i mirë të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë.

Miku është mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë.

Miku harrohet po të largohet.

Miku i mirë vjen nga porta.

Nuk bëhet stani me dhi të egra.

Njeriu ka nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi.

Njeriu pa shokë, si muri pa tokë.

Miku i mikut tim, është edhe miku im.

Një krah s’mban kala.

Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja.

Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova.

Për një shamatë, lypen dy veta.

Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti.

Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara.

Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë.

S’bëhet lëmi me një kalli.

S’bëhet stani me lepura.

S’mblidhen lepujt në vath.

S’mbushet thesi me një kokërr.

Syri është më i mprehtë se kordha.

Shejtani kur nuk ka punë rreh të birin.

Shokë bashkë, e bukë veç.

Elrond

Elrond

Më shumë artikuj: