Luiz Ejlli

luiz ejlli

Luiz Ejlli, nje emer vertet i dashur per publikun, rrugëtimi i tij drejt suksesit ka qenë frymëzim për shumë muzikantë dhe artistë.

FieldFields 2
EmriLuiz Ejlli
GjiniaMashkull
Ditëlindja12 Korrik 1985 (38 Vjeç)
VendlindjaShkodër 🇦🇱
ProfesioniKëngëtar
Bashkëshortja/iKiara Tito
HoroskopiGaforrja ♋️

Luiz Ejlli Biografia

I lindur më 12 korrik 1985 në Shkodër të Shqipërisë, Luiz Ejlli e nisi rrugëtimin e tij muzikor që në moshë të re.

Ai ndoqi shkollën e mesme të muzikës Prenk Jakova në Shkodër nga viti 1991 deri në vitin 2002, ku zhvilloi talentin e tij muzikor dhe zhvilloi pasionin e tij për muzikën.

Karriera

Momenti i zbulimit të Ejllit erdhi kur ai mori pjesë në një festival popullor të këngës në Tiranë të quajtur “Ethet e se premtes”.

Konkursi ishte një hit dhe Luiz Ejlli doli fitues, duke i hapur rrugën suksesit të tij në të ardhmen.

Ai fitoi popullaritet dhe njohje të jashtëzakonshme pas fitores së tij dhe u bë një emër i njohur në Shqipëri.

Në vitin 2004, Luiz Ejlli mori pjesë në edicionin e 43-të të Festivalit të Këngës, një nga konkurset muzikore më prestigjioze në Shqipëri.

Ai shfaqi aftësitë e tij vokale dhe performoi këngën e tij “Hëna dhe Yjet Dashurojnë” (“Hëna dhe yjet janë të dashuruar”), e cila i dha vendin e dytë.

Konkursi ishte një pikë kthese në karrierën e Ejllit, pasi ai fitoi më shumë ekspozim dhe njohje në industrinë muzikore shqiptare.

Arritjet

Arritja tjetër e madhe e Ejllit erdhi në vitin 2005 kur ai mori pjesë edhe një herë në përzgjedhjen e Eurovizionit.

Ai fitoi konkursin me këngën e tij “Zjarr e ftohtë”, e cila i dha mundësinë për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2006.

Pavarësisht përpjekjeve të tij më të mira, Luiz Ejlli nuk arriti të kalonte gjysmëfinalen, por performanca e tij i dha atij njohje dhe respekt të gjerë nga fansat dhe bashkëmoshatarët e tij.

Suksesi i Ejllit vazhdoi të rritet me kalimin e viteve, pasi ai mori pjesë në festivale dhe konkurse të shumta muzikore.

Në nëntor 2010, ai mori pjesë në Festivalin Kënga Magjike, një festival vjetor muzikor bashk me artisten muzikore Juliana Pasha, ku edhe aty ka pasur nje sukses te jashtezakonshem.

Pjesmarrja ne Big Brother VIP Albania

Luiz Ejlli ka fituar shume popullaritet mes konkurrentëve në “Big Brother”.

Ai ka shumë fansa te cilet e kanë mbështet në rrjetet sociale poashtu edhe jashtë shtëpisë.

Historia e tij ka rrëmbyer ndjekësit, duke u cilësuar si djalë të guximshëm dhe shumë inteligjent.

Ne anen tjetër, këngëtari ka fol për jetën e tij, e cila ka pasur shumë ulje dhe ngritje.

Në fillim, ai nisi të prezantohej si një person i thjeshtë, pa përmendur shkollimin apo arritjet, derisa iu kerkua të tregonte në lojën që iu dha.

Luiz Ejlli habiti banorët kur zbuloi se është jurist, ka punuar si noter, ka zyren e tij ku punon prej shume vitesh.

Madje ai ka qenë diplomat në shtetin e Francës, dhe ka përfaqësuar Shqipërin në Eurovision si këngëtar.

Kjo gje ka bërë që ai te admirohet prej publikut si nje person me shume arritje, por që deshiron të paraqitet thjeshtë.

Madje ne bisedë me Olta Gixharin ai tha nëse fiton çmimin e madh do te blejë shtëpi sepse jeton me qera.

Megjithatë, një video në rrjete sociale pretendon se Luiz ka mjaftueshëm pasuri, duke pasur tri shtëpia, një ne Shkodër, poashtu një në shtetin e Francës ku jeton prej shume vitesh dhe një në Tiranë, aty ku jeton së fundmi.

Jeta e tij jasht BBA

Pasi u largua nga Franca, ka gjetur vend pune pranë OSHE, çka do të thoshte se duhej të vazhdonte të merrte me qira një vend ne Tirane.

E vetmja pronë që zotëronte ishte në Shkodër qe ishte pronë e përbashkët me familjen e tij.

Kjo ndodh të jetë shtëpia ku këngëtarja ka lindur dhe është rritur në Shkodër.

Ndërsa makinat luksoze që përmenden, duket se jane larg realitetit të kengtarit.

Pasi në Tiranë Luizi shihej më shpesh në këmbë sesa në automjet.

Përsa i përket lëvizjes se tij në Paris, automjetet ishin shtetërore, pasi Luiz mbante një pozicion të rëndësishëm aty dhe kishte të drejtën t’i përdorte ato.

Megjithatë, pasi la punën në Paris, Luiz vendosi të niste një jetë të re si noter në Tiranë.

Edhe aty hapat per te nuk ishin të lehtë.

Pasi ngriti zyrën personale te tij, dukej se puna nuk shkonte mirë dhe iu hoq licenca sepse kishte shumë vite që nuk ushtronte profesionin.

I ardhur si artist pastaj si diplomat, atij iu desh të përshtatej me rolin e tij të ri si noter.

Në pamundësi për t’u futur në treg dhe për të qendruar larg miqve dhe kolegëve të kësaj fushe, Luizi hoqi dorë nga zyra e marrë me qera për biznes.

Video te Luiz Ejllit

Ketu ju mund te gjeni Video te famshme te Luizit mbrenda dhe jashte shtepise se Big Brother VIP Albania:

[youtube-feed feed=27]

Elrond

Elrond

Më shumë artikuj: