Olta Gixhari

olta gixhari

Olta Gixhari Personaliteti dhe aktorja e shquar televizive është bërë e njohur për paraqitjet e saj në sezonin e dytë të Big Brother VIP Albania, si dhe performancat e saj mbresëlënëse në filma dhe seriale të shumta televizive.

12
Vendlindja:🇦🇱
Jeton dhe vepron në:Tiranë
Mosha:37 Vjeç
Ditëlindja:July 8, 1986
Shenja e Horoskopit:Cancer

Rolet e saj në Pharmakon, Amsterdam Express dhe Milenium kanë fituar vlerësimin e saj nga kritikët dhe një bazë të përkushtuar fansash. Në vitin 2022, ajo u luajt në rolin kryesor për filmin dramatik të shumëpritur, Bolero në vilën e Pleqve.

Olta Gixhari Biografia

Olta ka lindur më 8 korrik 1986 në Durrës, Shqipëri. Ajo ka interpretuar në Teatrin Kombëtar të Tiranës në shfaqjet Filumena Marturano në vitin 2009 dhe Pamje nga ura në vitin 2007.

Përveç kësaj, ajo ka luajtur në filma si Pharmakon, prodhim i vitit 2012 dhe Amsterdam Express, prodhim i vitit 2014.

Pasioni i saj për aktrimin filloi që në moshë të re dhe e ndoqi si karrierë në vitin 2007 me rolin e saj në shfaqjen skenike shqiptare Pamje nga Ura.

Ajo u bë shpejt një yll në rritje në industrinë shqiptare të argëtimit, duke treguar talentin dhe shkathtësinë e saj si aktore.

Në vitin 2012, ajo mori rolin e saj të parë të aktrimit në filmin e mirënjohur, Pharmakon. Performanca e saj në film fitoi njohje të gjerë. Ky ishte një moment historik i madh në karrierën e saj, duke forcuar statusin e saj si një nga aktoret më të talentuara në industri.

Edhe pse suksesi i saj profesional i ka sjellë shumë njohje, ajo mbetet e përulur dhe e vendosur, duke ruajtur një lidhje të fortë me rrënjët e saj.

Ajo ka lindur dhe është rritur në zonën e DurrësitShqipërisë dhe mbetet krenare për trashëgiminë e saj.

Në vitin 2020, ajo mirëpriti fëmijën e saj të parë, duke shënuar një kapitull të ri në jetën e saj personale, ndërsa vazhdoi të lulëzojë në karrierën e saj si një aktore e talentuar dhe personalitet mediatik.

Olta Gixhari Big Brother VIP Albania

Olta po merr nje perkrahje shume te madhe edhe ne Big Brother VIP Albania, ku aty njihet si nje nga protagonistet kryesor dhe si nje nder finalistet e ketij edicioni te dyte te BB VIP Albania.

Vendosshmeria dhe karakteri i saj luftues e ka bere ate si nje nga konkurentet me te forta te Reality Show-it, ku ajo perfshihet ne shume debate te fuqishme mbrenda shtepise.

Ajo vazhdon te jete nje nga emrat me me ze bashke me Luizin, Kiaren dhe shume te tjere mbrenda dhe jasht asaj shtepie dhe eshte shume e pelqyer nga publiku.

Elrond

Elrond

Më shumë artikuj: