Single? Shkarko App ketu.

Qysh me ditë cilat janë ushqime që rrisin sheqerin në gjak?

Cilat janë ushqime që rrisin sheqerin në gjak? Nëse keni diabet të tipit 2, e dini sa rëndësi ka numërimi i karbohidrateve për kontrollin e sheqerit në gjak.

Por, nuk është vetëm numri i karbohidrateve në një ushqim të caktuar që përcakton se si ai ushqim do të ndikojë në nivelet e sheqerit në gjak. Këtu, ekspertët ndajnë disa ushqime që rrisin sheqerin në gjak. Ja disa prej tyre:

1. Makarona, orizi, buka, të cilat janë një burim i rafinuar i karbohidrateve

ushqime qe rrisin sheqerin

Ushqimet që përmbajnë kokrra të bardha, të tilla si buka e bardhë, makaronat dhe orizi, janë të gjithë shembuj të burimeve të rafinuara të karbohidrateve, që do të thotë se u janë hequr shumë fibra gjatë përpunimit. Ndaj, kanë tendencën si ushqime që t’ju rrisin nivelin e sheqerit.

Kur është e mundur, zgjidhni drithërat si: buka me drithëra, makaronat ëholegrain dhe orizi kafe, të cilat janë të pasura me fibra dhe rregulluese të sheqerit në gjak. Quinoa, amaranth, hikërror dhe elbi i lëvozhguar, janë gjithashtu mundësi të shkëlqyera për drithërat.

2. Pije të ëmbëlsuara me sheqer, të cilave u mungojnë lëndët ushqyese kryesore

pije te embelsuara

Përveç se përmbajnë sasi të mëdha sheqeri, pijet si soda, çaji i ftohtë i ëmbël dhe madje edhe lëngu i frutave të konservuara nuk përmbajnë praktikisht asnjë proteinë, yndyrë ose fibra. Për më tepër, këto pije në të vërtetë nuk ndihmojnë as në ngopje. Nëse nuk keni sheqer të ulët në gjak dhe thjesht dëshironi diçka të ëmbël, mund të konsumoni pije me gaz por pa sheqer.

3. Ushqim i shpejtë, i cili është një bombë sheqeri 

hamburger

Kur ushqimi i shpejtë është opsioni i vetëm, mos harroni se simitet, bukëpjekja, erëzat, skuqja dhe soda priren që të gjitha të kenë sasi shumë të larta të sheqerit dhe karbohidrateve të rafinuara. Kështu që mbani numrin e konsumit të këtyre ushqimeve që porosisni në minimum Nëse merrni një sanduiç me pulë të pjekur, provoni një sallatë të vogël, të lehtë për tu konsumuar. Dhe thuaji \”jo faleminderit\” sodës.

4. Perimet me niseshte, të cilat në sasi të mëdha mund të destabilizojnë sheqerin në gjak

patate

Këto ushqime paketojnë një sasi të madhe karbohidratesh krahasuar me perimet pa niseshte si brokoli, lulelakra, lakrat dhe marulet. \”Por, sigurohuni që të mos prisni plotësisht perimet me niseshte. Ata ende sigurojnë lëndë ushqyese të mira, dhe disa madje mund të kenë sasi të larta fibrash sesa perimet pa niseshte. 

Horoskopi ditor

Horoskopi ditor për datën 07.02.2023. Çdo ditë horoskopi ditor