Qysh me i trajtu flokët me vaj kokosi?

Është folur shumë për efektet pozitive të vajit tëkokosit, sidomos për fytyrën dhe flokët tuaja.

5 arsye se pse është mirë të përdorni vajin e kokosit

  1. Është i pasur me proteina si asnjë lloj vaji tjetër.
  2. Është ideal për majat e dëmtuara, sepse nuk ka minerale dhe i ndihmon flokët të ruajnë lagështirën natyrale, i forcon dhe i bën ata më elastikë.
  3. Ndihmon në hidratimin e lëkurës së thatë të kokës, e cila mund të shkaktojë edhe zbokth.
  4. Është një antibakterial mjaft i mirë natyror dhe lufton një shumëllojshmëri infeksionesh, duke i bërë flokët të qëndrojnë të shëndetshëm dhe pa zbokth.
  5. Përmban acide yndyrore të shëndetshme për lëkurën e kokës dhe vitamina E e K, të cilat ndihmojnë për të pasur flokë më të fortë, skalpin më të pastër dhe parandalon humbjen e proteinave.

Po ashtu, ndihmon edhe në shkëlqimin e flokëve.

Më shumë artikuj: