Qysh me marinu mishin për një shije unike?

Qysh-me-ditë

Për me marinu mishin për skarë për një shije unike, duhet stil dhe shumë erëza. Pa marrë parasysh sa mirë bëhet pjekja e tij, mishi nuk do të jetë i shijshëm aq sa doni nëse nuk e marinoni ashtu siç duhet. Prandaj nëse këto ditë po planifikoni të bëni skarë me mish të kuq praktikoni një nga këto teknika të marinimit që ne po ju sygjerojmë.

Marinimi i zakonshëm

E vendosim në një tas për me marinu mishin për skarë. Më pas, shtojmë copa hudhre, rozmarinë të grirë, piper dhe verë të kuqe derisa mishi të mbulohet. I përziejmë të gjitha bashkë dhe e vendosim tasin në frigorifer për rreth 2 orë.

Marinimi me birrë

E vendosim mishin në një tas. Më pas, shtojmë një thelb hudhër të grirë, lëkurën e një portokalli organik, disa gjethe sherbele dhe piper kokërr. Hedhim birrë derisa të mbulohet mishi, e përziejmë dhe e lëmë të marinohet për të paktën 2 orë në një mjedis të freskët.

Marinim me mjaltë

Në një tas, hedhim 50 ml mjaltë, 30 ml uthull molle, piper dhe trumzë. Hedhim mishin, e përziejmë dhe e lëmë të marinohet për jo më shumë se 30 minuta në mjedis të freskët.

Marinimi me uthull balsamike

E vendosim mishin në një tas. Më pas, shtojmë uthull balsamike dhe vaj ulliri në sasi të barabartë, lëng limoni, borzilok të freskët dhe piper kokërr. E përziejmë mishin dhe e lëmë të marinohet jo më shumë se 30 minuta në një mjedis të freskët.

Varësisht nga preferenca, zgjedhni njërën nga këto metoda për marinimin e mishit për skarë dhe të jeni të sigurtë se

Më shumë artikuj:

Gatime tradicionale

Gatime tradicionale duam të gjithë. Kur mendojmë për gatime tradicionale mendja na shkon tek recetat e nënave e gjysheve tona.

Gatime tradicionale

Gatime tradicionale duam të gjithë. Kur mendojmë për gatime tradicionale mendja na shkon tek recetat e nënave e gjysheve tona.