Qysh me mbajtë dietë me lakra?

Me dietën me lakra turshi mund të humbni madje edhe 2 kilogramë për katër ditë. Për këtë dietë më të preferuarat janë sallatat, mirëpo, duke pasur parasysh që dieta zgjat vetëm 4 ditë, ia vlen ta provoni – nëse për asgjë së paku e dini që keni bërë diçka të dobishme për shëndetin tuaj.

Dita e parë

Mëngjesi:
 • 175 gr djathë të payndyrshëm
 • dhe një fetë bukë integrale
Dreka:
 • garniturë të bërë nga 200 gr lakër turshi
 • dhe 100 gr mish gjedhi
 • + një dardhë
Darka:
 • sallatë prej 150 gr lakër turshi,
 • 4 rrepanë të mëdhenj,
 • ½ e rrepanit të bardhë
 • dhe ½ e kastravecit.

Dita e dytë

Mëngjesi:
 • sallatë nga një banane (e prerë në rrathë),
 • 15 ml jogurt i payndyrshëm
 • dhe 1 lugë. Gjatë natës kokërrza të njomura tërshëre
Dreka:
 •  supë prej 200 gr lakre turshi,
 • 100 ml çorbë nga perimet
 • dhe 50 ml lëng molle.
 • Shtoni 2 speca të kuq (jo djegës) 5 minuta para se të bëhet gati supa
Darka:
 • sallatë prej 200 gr lakre turshi
 • dhe 15 gr peshk të zier të cilin ju e preferoni dhe në tërë këtë e hidhni në lëng limoni.

Dita e tretë

Mëngjesi:
 •  sallatë prej 1 portokalli
 • dhe 15 gr djathë të payndyrshëm në të cilin duhet të jenë të shpërndarë farëra luledielli (1 lugë)
Dreka:
 • 150 gr peshk të fërguar
 • dhe 15 gr. lakra turshi
Darka:
 • krepa nga mielli integral
 • dhe një patate e zier
 • dhe sallata të jetë e përgatitur nga 100 gr lakër turshi të prerë në katrorka dhe mbi të shpërndani vaji ulliri.

Dita e katërt

Mëngjesi:
 • një fetë bukë integrale,
 • 50 gr djathë
 • + një mollë
Dreka:
 • 200 gr mish viç i pjekur në skarë (mund të jetë edhe mish gjeldeti)
 • dhe 150 gr lakër turshi – të zier pak + rrathë ananasi (2-3)
Darka:
 • sallatë nga domatet,
 • 100 gr lakër turshi.

Më shumë artikuj:

banner