Qysh me mbajtë dietë shtatë ditore?

Dita e parë

Kafjalli:
 • 2-3 lugë flluska tërshëre,
 • gjysmë filxhani qumësht pa yndyrë,
 • gjysmë luge kakao,
 • 3 dredhëza,
 • gjysmë molle d
 • he dy lugë arra
Zamra:
 • 5 biskota të thata integrale
Dreka:
 • Një pjatë supë nga karotat dhe xhenxhefili,
 • një porcion oriz integral me perime
Zamra:
 • Një gotë puding me shije çokollate (pa sheqer),
 • 15 kikirikë
Darka:
 • Një filet salmoni,
 • vaj ulliri,
 • një e katërta e një lakre,
 • një fetë bukë integrale,
 • një pjesë e vogël e pjeprit

Dita e dytë

Kafjalli:
 • Gjysmë filxhani djathë pa yndyrë,
 • një lugë mjaltë,
 • një lugë e gjysmë bajame të copëtuara,
 • gjysmë pjeshke
Zamra:
 • Djathë të freskët me fara të susamit
Dreka:
 • Gjysmë filxhani qiqër,
 • 5 domate të vogla siciliane,
 • një e katërta e një trangulli të freskët,
 • një lugë kopër,
 • dy lugë djathë feta,
 • dy lugë jogurt pa yndyrë,
 • pjesë e vogël bukë
Zamra:
 • Një mollë,
 • tri arra,
 • dy lugë jogurt pa yndyrë
Darka:
 • Një filxhan makarona,
 • salcë nga pjepri dhe gjeldeti;
 • tre filxhanë spinaq të freskët – e fërgoni,
 • vaj ulliri

Dita e tretë

Kafjalli:
 • Një filxhan fara gruri,
 • një filxhan qumësht pa yndyrë,
 • gjysmë filxhani dredhëza,
 • dy lugë fara luledielli

Zamra:

 • jogurt me bajame
Dreka:
 • një pjesë gjoksi pule pa lëkurë,
 • një filxhan oriz integral,
 • një domate,
 • një e katërta e një speci të kuq,
 • një e katërta e një speci të gjelbër
Zamra:
 • një e katërta e një filxhani me djathë pa yndyrë,
 • një e katërta e një luge me ekstrakt vaniljeje,
 • tri dredhëza,
 • një biskotë të thatë
Darka:
 • një pjesë mish viçi me erëza dhe uthull balsamico;
 • sallatë nga frutat me lëvozhgë,
 • një patate të pjekur me lëvore

Dita e katërt

Kafjalli:
 • Një fetë bukë integrale,
 • dy feta proshutë me pak yndyrë;
 • një pjesë e vogël pjepri me limon të shtrydhur
Zamra:
 • Një biskotë nga drithërat integrale,
 • një çaj të gjelbër
Dreka:
 • Hamburger vegjetarian
 • me mocarela dhe
 • një domate
 • Zamra:
 • Pesë mjedra,
 • një jogurt pemësh pa yndyrë
Darka:
 • Sallatë me mish gjoksi pule,
 • karota,
 • lakër të kuqe,
 • lëng portokalli,
 • spec të verdhë
 • dhe gjysmë filxhani bajame

Dita e pestë

Kafjalli:
 • Një jogurt pemësh,
 • bukë integrale,
 • gjashtë bajame
Zamra:
 • Një fetë bukë integrale,
 • dy lugë humus,
 • 10 domate shumë të vogla siciliane
Dreka:
 • Një tortijë integrale,
 • një lugë majonezë “light”,
 • një pjesë mish gjoksi të gjeldetit,
 • një domate,
 • disa gjethe sallatë të gjelbër,
 • një e katërta e avokados,
 • një fetë djathë;
 • një kumbull
Zamra:
 • Një banane,
 • gjysmë luge gjalpë nga kikirikët,
 • gjysmë luge “Nutella”
Darka:
 • një pjesë mish gjoksi të pulës,
 • një filxhan brokoli,
 • sallatë të gjelbër,
 • pesë domate të vogla siciliane,
 • dy lugë salcë me pak yndyrë për sallatë

Dita e gjashtë

Kafjalli:
 • bukë integrale,
 • një fetë djathë,
 • domate,
 • 1/4 avokado,
 • 2 vezë,
 • vaj ulliri
Zamra:
 • një fetë bukë integrale,
 • 2domate
Dreka:
 • një pjesë tunë,
 • sallatë me spinaq me avokado,
 • një gotë lëng boronicë
Zamra:
 • 1/2 shalqi,
 • 3 pjesë djathë feta
Darka:
 • supë me patate,
 • erëza
 • dhe badem

Dita e shtatë

Kafjalli:
 • kikirikë
 • dhe dredhëza
 • Zamra:
 • djathë të freskët,
 • 15 kokrra rrush
Dreka:
 • sallatë me gjoks pule me perime,
 • arra,
 • djathë dhe uthull të balsamuar,
 • jogurt pa yndyrë.
Zamra:
 • 15 badem,
 • një rresht i çokollatës së errët
Darka:
 • peshk
 • dhe misër me spinaq dhe domate,
 • makarona integral me lulelakër,
 • spec të kuq
 • dhe uthull.

Më shumë artikuj:

banner