Qysh me pergatite Caj rusi ne 6 hapa te shpejte?

qysh me pergatite caj

Qysh me pergatite Caj rusi, eshte pije standarte ne Turqi. Sherbehet ne mengjes, gjate dites dhe ne cajtore, madje edhe shitet ne rruge nga vendasit. Kjo pije e nxehte eshte shume me e perhapur se kafeja e famshme turke. Madje kjo pije eshte tejet e perhapur edhe ne Kosove, i njohur me emrin çaj rusi. Nese deshironi te dini se si ta pergadisni kete pije te shijshme qe do t’ju bej te varur, lexoni me poshte!

Pergatitja

  1. Puna e pare qe duhet te beni eshte te mbushni çajnikun (gjygymin) e madh me uje dhe ta nxehni. Mos e vendosni kapakun e çajnikut mbi te.
  2. Shtoni gjethet e çajit ne çajnikun e vogel dhe vendoseni çajnikun e vogel mbi ate te madhin. Ju nevojitet nje luge e çajit me gjethe te çajit per person. Mos shtoni uje ne çajnikun e vogel!
  3. Pasi te kete vluar uji ne çajnikun e madh (mund ta degjoni/shifni ujin ne te duke vluar), fikeni shporetin dhe largojeni çajnikun e vogel nga ai i madhi. Tani shtoni ujin e vluar nga çajniku i madh ne te voglin. Shtoni rreth 1 filxhan te ujit te vluar per çdo luge te çajit qe keni vene per person.
  4. Mbylleni çajnikun e vogel me kapak ne menyre qe çaji te “piqet” ne uje per rreth 15 minuta. Çaji eshte i gatshem atehere kur te gjitha gjethet e cajit zhyten ne fund te cajnikut te vogel.
  5. Tani mund ta sherbeni cajin. Eshte tradite ne Kosove te sherbehet ne gota te vogla te xhamit me 2 kokrra te sheqerit. Mbusheni 1/3 e gotes me çaj nga çajniku i vogel, dhe 2/3 me ujin e vluar nga çajniku i madh.
  6. Çaji duhet te duket me ngjyre te kafe te çelur.

Ju befte mire!

Më shumë artikuj:

Gatime tradicionale

Gatime tradicionale duam të gjithë. Kur mendojmë për gatime tradicionale mendja na shkon tek recetat e nënave e gjysheve tona.

Gatime tradicionale

Gatime tradicionale duam të gjithë. Kur mendojmë për gatime tradicionale mendja na shkon tek recetat e nënave e gjysheve tona.