Qysh me u kujdes per lekuren pas moshes 25 vjeçare?

lekuren pas moshes 25

Mesi i të njëzetave sjell një numër ndryshimesh – në marrëdhëniet tona, në karrierën tonë, lëkurën tonë dhe në trupin tonë! Pas moshës 25 vjeç, lëkura fillon të tregojë shenja të plakjes. Pore të dukshme, thatësi, rrathëe të errët, vijave të holla dhe rrudhave.

Grimi është një zgjidhje e përkohshme për një problem të përhershëm. Prandaj këtu janë disa këshilla të thjeshta për kujdesin e lëkurës pas i t’i mbushni 25 vjet që mund t’ju ndihmojnë të dukeni më e re, e gjallë dhe e freskët.

Pastroni fytyrën 

Kjo është shumë e rëndësishme për lëkurën. Gjithmonë zgjidhni një pastrues që i përshtatet llojit tuaj të lëkurës. Ka shumë marka në dispozicion. Përdorni atë që funksionon më mirë për ju.

Një pastrues i mirë do të pastrojë poret dhe papastërtitë tërësisht.

Dhe gjithashtu do të heqë gjurmët e vajit duke e lënë lëkurën tuaj të butë, të freskët dhe të pastër. Pastrimi duhet të bëhet dy herë në ditë, një herë në mëngjes dhe një herë para se të shkoni në shtrat.

Tonifikoni lëkurën tuaj

Tonifikimi është një pjesë e rëndësishme e çdo rutine të kujdesit për lëkurën.

Pasi të keni pastruar plotësisht lëkurën, përdorni një toner të mirë për të mbyllur poret, për të shtrënguar lëkurën dhe për të hequr dhjamin që mund të mbetet pas pastrimit.

Shumë tonerë janë në dispozicion në treg. Ju mund të zgjidhni atë që ju përshtatet më shumë. Uji i trëndafilit është toneri më i mirë për të gjitha llojet e lëkurës.

Hidratoni lëkurën 

Lëkura kërkon shumë lagështirë ndërsa plaket. Me kalimin e kohës, lëkura fillon të ndjehet e thatë dhe e ngushtë. Pra, duhet ta hidratoni me një krem ​​hidratues të mirë që do t’ju japë një strukturë më të butë të lëkurës.

Tregu është i mbushur plot me krem ​​hidratues, shikoni përreth dhe blini një produkt që është formuluar veçanërisht për llojin tuaj të lëkurës.

Sigurohuni që kremi juaj hidratues siguron lagështimin maksimal dhe mbron lëkurën nga plakja e hershme. Dhe mos harroni të lagni qafën tuaj!

Mos harroni maskat për fytyrë

Nësë doni të keni lëkurë të shëndetshme patjetër se duhet të përdorni maska për lëkurë. Edhe nësë gëzoni një lëkurë të pastër dhe të shëndetshëm përdorimi i maskave është i domosdoshëm.

Makat mund t’i blini por edhe t’i përgatitni vet në kushte shtëpie. Vezët, mielli, mjalti, sheqeri, kafja e vaji i kokosit janë përbërës që mund t’i kombinoni në mënyra të ndryshme mes vete për lëkurë të shëndetshme e të shndritshme.

Produkte kundër plakjes

Shumica e produkteve kundër plakjes kanë përbërës që ndihmojnë për të luftuar shenjat e plakjes. Ju mund të filloni të përdorni produkte kundër plakjes në mes të të njëzetave, por është më mirë t

‘i bëni ato një pjesë të rutinës tuaj të kujdesit për lëkurën kur jeni në të tridhjetat tuaja Këto produkte parandalojnë shfaqjen e vijave të imëta dhe rrudhave. Ata gjithashtu inkurajojnë prodhimin e kolagjenit dhe përmirësojnë elasticitetin e lëkurës.

Ju duhet të kërkoni produkte që përmbajnë acide hidroksil Alpha (AHA), Retinol, Vitaminë A, Vitaminë E, Vitaminë C dhe përbërës të tjerë natyralë. Ju duhet të ndiqni udhëzimet e prodhuesit, të shtypura në paketim, ndërsa përdorni këto produkte.

Më shumë artikuj: