Si te behemi te lumtur?

si te behemi te lumtur

Si te behemi te lumtur? Lumturia nuk përceptohet njëjt nga të gjithë. Megjithatë të gjithë e kërkojmë atë. Mirëpo si te behemi te lumtur?

Ka disa sekrete që duhet t’i dini. Për ju, mbase lumturia është të jeni në paqe me atë që jeni. Ose të kesh një rrjet të sigurt miqsh që të pranojnë pa kushte. Ose liria për të ndjekur ëndrrat tuaja më të thella. Pavarësisht nga versioni juaj i lumturisë së vërtetë, të jetosh një jetë më të lumtur është një mision. Disa ndryshime në zakonet tuaja të rregullta mund t’ju ndihmojnë të arrini atje. Mund t’i japin përgjigje pyetjes ‘si të bëhemi të lumtur?’

Buzëqeshni

Ju keni tendencë të buzëqeshni kur jeni të lumtur. Por në fakt kjo është një rrugë dy kahëshe. Ne buzëqeshim sepse jemi të lumtur dhe buzëqeshja bën që truri të çlirojë dopaminë, gjë që na bën më të lumtur. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të lëvizni me një buzëqeshje të rremë  në fytyrën tuaj gjatë gjithë kohës. Por herën tjetër kur e gjeni veten duke u ndierë keq, buzqëqeshini dhe shikoni se çfarë do të ndodhë. Ose provoni të filloni çdo mëngjes duke buzëqeshur në pasqyrë!

Ushtroni

Ushtrimet nuk janë vetëm për trupin tuaj. Ushtrimet e rregullta mund të ndihmojnë në uljen e stresit, ndjenjat e ankthit dhe simptomat e depresionit ndërsa rrit vetëvlerësimin dhe lumturinë. Edhe një sasi e vogël e aktivitetit fizik mund të bëjë ndryshimin. Merrni parasysh këto fillestarë ushtrimesh: Bëni një shëtitje rreth bllokut çdo natë pas darkës. Regjistrohuni për një klasë fillestare në yoga ose gjëra të ngjashme. Filloni ditën tuaj me 5 minuta zgjatje muskujsh. Kujtojini vetes çdo aktivitet argëtues që ju ka pëlqyer dikur ose aktivitete që gjithmonë keni dashur të provoni, të tilla si golf, bowling ose vallëzim.

Flini shumë

Pavarësisht se sa shoqëria moderne na drejton drejt më pak gjumit, ne e dimë se gjumi i duhur është jetik. Burimi i besuar për shëndetin e mirë, funksionin e trurit dhe mirëqenien emocionale. Shumica e të rriturve kanë nevojë për rreth 7 ose 8 orë gjumë çdo natë.  Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të ndërtoni një rutinë më të mirë të gjumit. Shkruani sa orë gjumë bëni çdo natë. Pas një jave, duhet të keni një ide më të mirë se si po ia dilni. Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë, përfshirë fundjavat. Rezervoni orën para gjumit si kohë të qetë.
Bëni një banjë, lexoni, ose bëni diçka relaksuese. Shmangni ngrënien dhe pirjen e rëndë. Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të errët, të freskët dhe të qetë. Investoni në një shtrat të mirë. Nëse duhet të bëni një sy gjumë, përpiquni ta kufizoni atë në 20 minuta. Nëse vazhdimisht keni probleme me gjumin, flisni me mjekun tuaj. Ju mund të keni një çrregullim të gjumit që kërkon trajtim.

Pranoni momentet e pa lumtura

Një qëndrim pozitiv është përgjithësisht një gjë e mirë, por gjërat e këqija u ndodhin të gjithëve. Kjo është vetëm një pjesë e jetës. Nëse merrni ndonjë lajm të keq, bëni një gabim, ose thjesht ndiheni keq, mos u përpiqni të pretendoni se jeni të lumtur.
Pranoni ndjenjën e pakënaqësisë, duke e lënë veten të përjetojë atë për një moment. Pastaj, përqendrohu drejt asaj që të bëri të ndihesh kështu dhe asaj që mund të duhet për tu rikuperuar. Besoni ose jo edhe kjo një përgjigje e pyetjes ‘Si të bëhemi të lumtur?’ A do të ndihmonte një ushtrim i frymëmarrjes së thellë? Një shëtitje e gjatë jashtë? Po flisni me dikë? Natyrisht se po. Lëreni momentin të kalojë dhe kujdesuni për veten tuaj. Mos harroni, askush nuk është i lumtur gjatë gjithë kohës.

Bëhuni mirënjohës

Të qenit mirënjohës mund të ju rregullojë humorin, përpos përfitimeve të tjera. Për shembull, një studim i kohëve të fundit zbuloi se praktikimi i mirënjohjes mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në ndjenjat e shpresës dhe lumturisë. Filloni çdo ditë duke kujtuar një gjë për të cilën jeni mirënjohës. Ju mund ta bëni këtë ndërsa jeni duke larë dhëmbët ose thjesht duke pritur që të ndizet ai alarm i dytë kur jeni të përgjumur.  Ndërsa vazhdoni ditën tuaj, përpiquni të vlerësoni gjërat e këndshme në jetën tuaj. Ato mund të jenë gjëra të mëdha, të tilla si të dish që dikush të do ose të marrësh një vlerësim të merituar. Por ato mund të jenë edhe gjëra të vogla, të tilla si një koleg që ju ofroi një filxhan kafe ose fqinji që ju bëri me dorë. Ndoshta edhe vetëm ngrohtësia e diellit në lëkurën tuaj. Me pak praktikë, ju mund të bëheni edhe më të vetëdijshëm për të gjitha gjërat pozitive përreth jush.

Argjenda

Argjenda

Më shumë artikuj: