Top Femrat Shqiptare

Top Femrat Shqiptare

Cilat janë femrat shqiptare më të kërkuara? Hulumtimi i ri nga ne tregon se ylli i muzikës pop, Dua Lipa, është femra shqiptare më e kërkuar në botë.

Përmbledhje:

  • Dua Lipa (73 milionë) dominon në listë dhe është më e kërkuar se Rita Ora, Bebe Rexha (12 milionë) dhe Ava Max (9.8 milionë) së bashku.
  • Ky hulumtim ofron njohuri unike për femrat më të famshme shqiptare në mbarë botën, me Dua Lipën që dominon në këtë renditje.
  • Nënë Tereza mban ende vendin e 4-të (8 milionë), dhe çuditërisht pasohet nga influencerja e re Melissa aka melimtx dhe një nga aktoret më të suksesshme shqiptare Eliza Dushku.
RënditjaEmriKërkimetKërkimet vjetore
1Dua Lipa6,120,00073,440,000
2Rita Ora1,000,00012,000,000
2Bebe Rexha1,000,00012,000,000
3Ava Max823,0009,876,000
4Mother Theresa673,0008,076,000
5melimtx368,0004,416,000
6Eliza Dushku149,0001,788,000
7Rina LIpa135,0001,620,000
8Kida74,000888,000
8Anna Oxa 74,000888,000
9Dhurata Dora60,500726,000
10Era Istrefi49,500594,000
10Kosovare Asllani 49,500594,000
11Safiye Sultan33,100397,200
11Elvana Gjata33,100397,200
11Tayna33,100397,200
11Ronela Hajati33,100397,200
12Almeda Abazi27,100325,200
12Dafina Zeqiri27,100325,200
13Eleni Foureira22,200266,400
13Vjosa Osmani22,200266,400
13Lirika Matoshi 22,200266,400
14Xhensila Myrtezaj18,100217,200
14Elsa Lila18,100217,200
14Luana Vjollca18,100217,200
15Ilira 14,800177,600
16Misse Beqiri12,100145,200
16Nora Istrefi12,100145,200
16Oriola Marashi12,100145,200
16Beatrix Ramosaj 12,100145,200
17Enca Haxhia9,900118,800
17Eva Murati9,900118,800
17inva Mula9,900118,800
17Arbana Osmani9,900118,800
17Melinda Ademi9,900118,800
17Eva Murati9,900118,800
18Alketa Vejsiu8,10097,200
18Leonora Jakupi8,10097,200
18Sara Hoxha8,10097,200
18Mira Murati 8,10097,200
19Arilena Ara6,60079,200
19Angela Martini6,60079,200
19Morena Taraku6,60079,200
19Arta Dobroshi6,60079,200
19Antoinette Kalaj6,60079,200
19Einxhel Shkira 6,60079,200
19Arta Nitaj 6,60079,200
20Genta Ismajli5,40064,800
20Bleona Qereti5,40064,800
20Deta Kokomani5,40064,800
20Eli Fara5,40064,800
20Emonela Jaho5,40064,800
20Adrola Dushi5,40064,800
20Lia Stublla5,40064,800
20Ingrid Gjoni5,40064,800
20Silva Gunbardhi5,40064,800
20Marina Vjollca5,40064,800
20Rina Balaj 5,40064,800
21Anxhela Peristeri4,40052,800
21Cindy Marina4,40052,800
21Soni Malaj4,40052,800
21Cindy Marina4,40052,800
21Monika Kryemadhi4,40052,800
22Adelina Ismajli3,60043,200
22Trejsi Sejdini3,60043,200
22Jonida Maliqi3,60043,200
22Gresa Pallaska3,60043,200
22Eni Koci 3,60043,200
23Emina Cunmulaj2,90034,800
23Festa Qoqaj2,90034,800
23Shote Galica2,90034,800
23Miriam Cani2,90034,800
23Atifete Jahjaga2,90034,800
23Diola Dosti2,90034,800
23Hygerta Sako 2,90034,800
24Eva Pepaj2,40028,800
24Majlinda Kelmendi2,40028,800
24Tinka Kurti 2,40028,800
24Afërdita Dreshaj2,40028,800
24Yllka Gashi2,40028,800
24Jozefina Topalli2,40028,800
24Majlinda Bregu2,40028,800
24Dorina Gegiçi2,40028,800
24Adriana Matoshi 2,40028,800
24Klea Huta 2,40028,800
24Irma Libohova 2,40028,800
24Amarda Toska1,90022,800
24Elina Duni1,90022,800
24Kejvina1,90022,800
24Arta Elezaj 1,90022,800
24Anita Likmeta1,90022,800
24Vace Zela 1,90022,800
24Nexhmije Pagarusha 1,90022,800
24Eneda Tarifa 1,90022,800
25Eni Vasili1,60019,200
25Floriana Garo1,60019,200
25Amanda Lajcaj1,60019,200
25Donika Kastrioti 1,60019,200
25Samanta Karavello 1,60019,200
25Rozana Radi 1,60019,200
25Diona Fona1,60019,200
25Xhemi Shehu 1,60019,200
25Amanda Lajcaj1,60019,200
26Vildane Zeneli1,30015,600
26Vlora Citaku1,30015,600
26Anjeza Shahini1,30015,600
26Vjollca Hoxha1,30015,600
27Agnesa Vuthaj1,00012,000
27Dora D’Istria1,00012,000
27Aurela Gaçe1,00012,000
27Odeta Nishani1,00012,000
27Sonila Meco 1,00012,000
27Dafina Neziri 1,00012,000
28Evi Reçi88010,560
28Elena Gjika88010,560
28blerta basholli88010,560
28Rona Nushliu88010,560
28Kejsi Tola 88010,560
29Distria Krasniqi 7208,640
29Flaka Krelani 7208,640
29Rosela Gjylbegu7208,640
29Alma Cupi 7208,640
29Ina Kollcaku 7208,640
30Vilma Nushi5907,080
30Geta Beqa5907,080
30Nora Gjakova5907,080
31Vesa Luma 4805,760
32Diana Avdiu3904,680
32Diana Avdiu3904,680
32Nora Kelmendi 3904,680
33Miranda Dupi 3203,840
33kaltrina krasniqi3203,840
34Eralda Hitaj2603,120
34Donika Mici2603,120
34Valentina Leskaj2603,120
34Drena Kusari 2603,120
35Deni Doku 2102,520
36Amina Shena1702,040
36Linda Basha1702,040
36Kanita Suma 1702,040
37Merita Sheqi1401,680
37Antoneta Kastrati 1401,680
37Ilire Vinca 1401,680
37Olaelee1401,680
38Laureta Meci1101,320
38Suela Janina 1101,320
39Ciljeta 1001,200
40Gerta Miftari901,080
40Fate Kastrati 901,080
40Silvana Kulla901,080

Miratuar nga Kombet e Bashkuara në vitin 1977, çdo vit, 8 Marsi festohet si Dita Ndërkombëtare e Gruas. Për atë arsye, për këtë ditë të veçantë, sot do t’i përmendim disa prej femrave shqiptare që kanë vërtetuar se janë të pandalshme dhe që njihen si ambasadoret tona më të mira.

Hulumtimi i fundit i bërë nga ne analizoi mbi 135 milionë kërkime në Google në 12 muajt e fundit, për të përcaktuar 150 femrat më të suksesshme dhe të famshme shqiptare. Rezultatet e këtij hulumtimi jo vetëm që vijnë në kohën perfekte – më 8 Mars, Ditën Ndërkombëtare të Gruas – por gjithashtu ofrojnë një këndvështrim në interesimin e njerëzve në mbarë botën për suksesin e femrave shqiptare. 

Është inkurajuese të shohësh që jo vetëm femrat shqiptare nga diaspora po ndikojnë në botë, por edhe femrat te cilat karrieren e tyre e zhvillojne ne trevat shqiptare, siç janë Era Istrefi dhe Elvana Gjata.

Te 150 femrat shqiptare të kërkuara nga njerzit, nuk mungojne dhe emrat e femrave të mahnitshme si: Diona Fona, Xhemi Shehu, Amanda Lajcaj, Vildane Zeneli, Vlora Çitaku, Anjeza Shahini. 

Në vijim rendisim femrat shqiptare më të kërkuara në kategori të ndryshme.

Infografikë

Top Femrat Shqiptare -  Statistikat

Muzikë

Fituesja e çmimit “Grammy”, Dua Lipa, jo vetëm që është e renditur në vend të parë në këtë kategori, por edhe në gjithë listën e këtij hulumtimi. Pas saj, rankohen këngëtaret e hiteve të shumta botërore, Rita Ora dhe Bebe Rexha. Në top 10shen e kësaj liste nuk ka munguar as Era Istrefi, e cila i theu kufijtë e suksesit me këngen “BonBon” në vitin 2016. 

Aktrim

Në këtë kategori kryeson Eliza Dushku, aktorja e parë shqiptare e cila ka prekur Hollywood-in. Në vendin e 11 rankohet Elvana Gjata, e cilat njihet për suksesin e filmit ‘Dy gisht mjaltë’. Pas saj, renditet aktorja e famshme Almeda Abazi, e cila u zgjodh edhe Miss Globe Universe më 2008.  

Influencer

Influencuerja e njohur, Melissa, renditet e 5ta në gjithë listën e këtij hulumtimi – me 4.4 milionë kërkime në vit. Pas saj nuk mungon edhe emri i njërës nga figurat më të njohura shqiptare, Luana Vjollca. Vetëm dy numra më poshtë listohet Oriola Marashi, me 145’200 kërkime në vit. 

Sport

E nominuara për Top të Artë në kategorinë e femrave në futboll, Kosovare Asllani kërkohet rreth 594’000 herë në vit – duke u rankuar kështu si femra më e kërkuar shqiptare në këtë kategori. Majlinda Kelmendi radhitet pas saj në këtë listë, me 28’800 kerkime në vit. Xhudistja Distria Krasniqi i bashkohet listes femrat shqiptare më të kërkuara në vend të tretë, me 8640 kërkime në vit.

Hulumtimi për femrat shqiptare më të kërkuara në Google hedh dritë mbi interesimin e njerëzve kur bëhet fjalë për femrat shqiptare. Të dhënat sugjerojnë se figurat publike që shkëlqejnë në fusha të tilla si muzika, aktrimi dhe sporti priren të jenë profesionet më të kërkuara dhe të njohura. 

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se rezultatet e këtij hulumtimi per femrat shqiptare më të kërkuara nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht arritjet ose ndikimin shoqëror të këtyre individëve, por tregon më shumë interesimin e njerëzve për këto personalitete.

Shqipe

Shqipe

Më shumë artikuj: