Vjersha per Vitin e Ri

Vjersha per Vitin e Ri

vjersha per vitin e ri

Vjersha per vitin e ri – Nje vjershe për vitin e ri që tregon sa sa shumë gëzim dhe lumturi sjell festa e fundvitit për fëmijët.Ne kemi zgjedhur disa vjersha.

Këto vjersha per vitin e ri si dhe poezi per vitin e ri, munt t’i ndani me më të vegjëlit tuaj. Kjo padyshim që është periudha më e lumtur për fëmijët. Dhuratat, bora, babagjyshi i vitit të ri, etj. Ne padyshim se duhet t’i mësojmë fëmijët si të planifikojnë dhe veprojnë për të arritur qëllime, mirëpo së pari t’i mësojmë të festojnë vitin e ri me këngë, valle, vjersha e poezi. Pasi t’i keni lexuar, ju mund të vendosni se cila prej tyre ju përshtatet më së miri.

Ja na erdhi viti i ri!

Ja na erdhi Viti i Ri,
sa jam i gëzuar,
Porsi unë dhe cdo fëmijë,
pret per ta festuar,

Bora zbardhi tej për tej,
fusha edhe male,
Viti i Ri do të na gjej’,
me këngë e me valle.

E stolisa bredhin tim
me lodra me yje,
era jashtë fryn me tërbim,
le të fryj’ndër pyje,

Plot dhurata përsëri,
do më sjellë mua,
babagjyshi i Vitit Të Ri,
oh sa fort të dua.

Viti I Ri

Fjala me e bukur
thuhet ne ora dymbedhjete,
gezuar Viti i Ri
dhe nje lumturi e vertete.
Dil ne dritare
kerko nje deshire
thuaj Zoti im
per mua pak meshire.

Nje yll ne qiell ,sa bukur shendrit,
kjo hene e bukur po na fal kete drite,
qielli i kalter dicka te tregon,
se ke nje shoqe qe asnjeher s’te harron,
Me dashuri vitin e ri ta uron.

Sot nje varg deshirash me kaploj,
por nje e vecoj,
krahe te kem te fluturoj,
atje ku je ti te ndaloj,
vitin e ri te ta uroj!

Poezi per vitin e ri

Tash që festat po afrohen,
T’a harrojmë çdo brengë e hall,
T’i bëjmë zemrat të gëzohen,
Të shpresojmë për vit të mbarë!

Gëzoni miq, vëllezër e motra,
Ju të gjithë, ngado që jeni,
Gjithandej ku, shqip flet votra,
Gaz e shpresë, uroj të keni!

Edhe ju, miq të nderuar,
Qe u mbërtheu jeta skamnore,
E lus Zotin e madhëruar,
Shumë urata t‟ ju falë prore!

Me fat Festa e Krishtlindjes,
Shumë shëndet e begati!
Gjithandej, ju bij të shqipes,
Shumë me fat Vitin e Ri!

Poezi për Festa dhe Vitin e ri
Erdhi dimri në qytet
Babadimri po troket
Plot dhurata ne na sjellë.

Vitin plak për ta përcjellë
Jehon kënga e Vitit të Ri
Në çdo rrugë dhe çdo shtëpi
Gotat ne kur i cakërrojmë
Njëri tjetrit ia urojmë!

Një fundvit

Një fundvit,
plot dirta,
errësira e qytetit ka humbur.

A thua,
a mundet të ndezet
së paku një kandil,
një kandil shumë i vogël,
në thellësi të shpirtit tim.

E pamundur,
përsëri viti po fillon,
me vazhdimësi të gjërave të njejta,
personat që më mungojnë sot,
do të më mungojë edhe në vitin tjetër.

Gëzuar,
vëlla e motër,
miqësi e shoqëri.

Gëzuar,
qofshi me shëndet,
e gëzofshi
çdo minut në jetë.

E lamë Vitin e vjetër

E lam vitin e vjeter qe shpirtin na e gerryu,
Dhe syte me te shpejte i hodhem nga i riu,

Vitet po rrokullisen vec shpresat na mbeten,
Ne vorbullen e tyre shpesh e gjetem veten.

Me te shpejte iku viti,por te tjere na presin,
Kalojne midis neshe,dhe ne fund vdesin,

Ishte ndarje e dhimbshme,nuk e kishim ditur,
Na shkoi e gjithe jeta vitet duke pritur!

Presim e percjellim vite pa kusur,
E ata nje nga nje rrjeshtohen ne mur,

Vitet qe iken, plaken veten time
Ne mendje me mbeten vec data e kujtime…

Viti i Ri

Sa hap e mbyll syte
Iku dhe nje vit
Me ere,me stuhi
Erdhi Viti I Ri

Babagjyshi permbi oxhake
Perpelitet neper flake
Do dhuratat te leshoje
Qe femijet te gezoje

Vit I Ri o Vit I Ri
Qe na sjell kaq harmoni
Buzeqeshje dhe premtime
Ne cdo sofer plot gezime

Gezuar per shume vjet
Gjithmone bashke,o milet
Me zemer ju uroj
Cdo gje vaj tjau coje.

Stinët

Janari cdo vit na sjell bore
Ne e pershendesim me dore

Shkurti sjell shqoten e shine
Me akull dhe fushen e ngrin

Marsi sjell erera te ftohta
Lulekaqat nxjerrin koken nga toka

Prilli sjell qumesht e qengja vogelush
Qe lozin tok me nenat ne fushe

Maji sjell manushaqet me aroma
Luleshqerrat shperthejne nen kembet tona

Qershori sjell qershi te kuqe flake
Qe i varin ne vesh vocerraket

Korriku sjell grurin e arte
Me plazhe ne banja e vape

Gushti sjell pjeshket e fiqte
Per vete per shoket e miqte

Shtatori sjell peme e perime
Dhe shkolla hap dyert e pret urime

Tetori sjell geshtenja lajthi e kenaqesi
Pak ere bore e pakez veri

Nentori sjell vetetima e shterngata
Gjethet nga pema bien te verdha te thata

Dhjetori sjell te ftohte e bore perseri
Edhe urimin GEZUAR VITIN E RI

Nostalgji për Vitin e Ri

Viti i Ri atëherë
ishte melodi
për ëndrrat tona
plotë dashuri

Bredhin nga mali plak
e mbushnim me stoli
për ta zbukuruar
te ëmblën shtëpi

Bota sillej rreth meje
unë veç e shijoja
si një zog i lirë
ëndrrat realizoja

Sot bora e Viti i Ri
me mbushin nostalgji
me kujtojnë kohën kur jetova
atëherë kur isha fëmijë!

Babagjyshi – Vjersha per vitin e ri 2023

Ate dite te Vitit te Ri
Nuk bie as bore as shi
Dielli del mbi orbit
Ngroh oxhaqet, ngroh catit

Vit i Ri vjen nga Rusia
E dergon nen daj e tija
Vjen te argetoj femit
T’u sjell lodra, miresit

Eshte i veshur perandor
Mjekerr gjat te bardh debore
Vjen nga Shkodra shkon ne Vlore
Me hojbe canta ne dore

Nga Ulqini ne Filat
Nuk e lodh rruge e gjat
Hyn e del shpi me shpi
Per shqiptaret kombesi

Vit i Ri neper bote
E mbush sofren plot e plot
Me gjel deti, ver kallmeti
Tu pri paqja e shendeti

Babagjyshi i Vitit te Ri
Eshte sajim per femij
Femit jane drit e jete
Kerkojn paqe e shendet

Për 31 dhjetor – Vjersha per vitin e ri

Në kufirin mes viteve,
për ato që ikën,
për ato që vijn
mendimi pezull rri.

Ty që m’u shfaqe në dhjetorin e bardhë,
nuk di ku të të fus, nuk di!
Ish pasditja e fundit e një viti në ikje.
Ora e Vlorës përudhte
shkëmbime vështrimesh të dridhshme.

Sido që të jenë ngashnjimet e ardhshme,
këto do të mbeten
të papërsëritshme.

E unë në kufirin mes viteve,
prerë nga një pyetje si ky qiell me vetëtimë:
Ku të të fus,
në ato që ikën,
a në ato që vijnë?

Viti i ri tak tak te dera – Vjersha per vitin e ri dhe festat

Tak tak tak troket te dera
Viti i ri porsi era
12 muaj shpejt kaluan
Porsi flutura fluturuan

Plot gezim dhe hare
Vitin e ri presim ne
Ne kendojme dhe vallezojme
Vitin e ri ta festojme

Ora dymbedhjete
Muzika degjohet vete
Nje muzike plot dashuri
Muzika e vitit te ri

Bukur t’ja kalojme vertete
Ne vitin dymije e njezete
Te na sjelle mbaresi
Begati e dashuri

Urime vitin e ri!

Tash që festat po afrohen,
T’a harrojmë çdo brengë e hall,
T’i bëjmë zemrat të gëzohen,
Të shpresojmë për vit të mbarë!

Gëzoni miq, vëllezër e motra,
Ju të gjithë, ngado që jeni,
Gjithandej ku, shqip flet votra,
Gaz e shpresë, uroj të keni!

Edhe ju, miq të nderuar,
Qe u mbërtheu jeta skamnore,
E lus Zotin e madhëruar,
Shumë urata t‟ ju falë prore!

Me fat Festa e Krishtlindjes,
Shumë shëndet e begati!
Gjithandej, ju bij të shqipes,
Shumë me fat Vitin e Ri!

Këto janë disa nga vjershat më të bukura per vitin e ri të cilat i kemi përzgjedhur për ju. Këto vjersha apo poezi per vitin e ri ju kujtojnë fëmijëve magjinë e festave. Ato përmendin vitin e ri, dhuratat, pemën e zbukuruar festive, babagjyshin e shumë elemente të tjera, që i mbushin zemrat e tona me ngrohtësi gjatë festave.

Në këto ditë festive ne ju sygjerojmë të uleni dhe bashkë me ta dhe t’i mësoni këto poezi për vitin e ri, bashkë me këngë, valle e vjersha të tjera. Na besoni se në fund të ditës, kur t’i dëgjoni ata duke performuar në festën e vitit të ri, do të jeni shumë krenar me ta!

Elrond

Elrond

Më shumë artikuj: