Yll Limani

yll limani

Yll Limani është një kantautor dhe muzikant shqiptar që fitoi popullaritet në vendin e tij dhe në mbarë Evropën.

FieldFields 2
EmriYll Limani
GjiniaMashkull
Ditëlindja24 Shtator 1994 (29 Vjeç)
VendlindjaPrishtinë 🇽🇰
ProfesioniKëngëtar
HoroskopiPeshorja ♎️

Tabela e Përmbajtjes

Ai ka lindur më 24 Shtator 1994 në Prishtinë, Kosovë dhe është rritur në një familje muzikantësh. Limani filloi të luante kitarë që në moshë të re dhe më vonë mësoi të luante piano dhe bateri.

Biografia

Në vitin 2012, në moshën 17-vjeçare, Yll Limani bëri audicionin për konkursin e këngës shqiptare “Top Fest” dhe fitoi konkursin me këngën e tij “Me jeto”. Kjo ishte një pikë kthese në karrierën e tij dhe i hapi mundësitë për të shfaqur talentin e tij në skena më të mëdha.

Në vitin 2016, Limani publikoi albumin e tij të parë me titull “I vetmi që nevojitet” i cili përmbante një përzierje të muzikës pop dhe rock.

Albumi u prit mirë dhe e ndihmoi atë të vendosej si një yll në rritje në skenën muzikore shqiptare.

Karriera

Një nga këngët më të njohura të Limanit është “Shiu”, e cila u publikua në vitin 2018 dhe që atëherë ka mbledhur miliona shikime në YouTube.

Kënga është një baladë romantike me videoklip që është xhiruar në peizazhet e bukura të Shqipërisë.

Limani ka bashkëpunuar edhe me artistë të tjerë shqiptarë, si reperin Capital T në këngën “Kujtimet e Jetës” dhe këngëtaren Arilena Ara në këngën “Vajzë”.

Yll Limani ka fituar disa çmime në karrierën e tij, duke përfshirë çmimin Artisti më i Mirë mashkull në Top Music Awards në 2018 dhe 2019.

Ai ka përfaqësuar Shqipërinë edhe në New Wave Festival, një konkurs ndërkombëtar muzikor i zhvilluar në Rusi.

Krahas karrierës muzikore, Limani njihet edhe për sensin e tij të modës dhe është paraqitur në revista mode si GQ Albania.

Në përgjithësi, Yll Limani është një këngëtar dhe muzikant i talentuar që vazhdon të magjeps audiencën me tekstet e tij të përzemërta dhe meloditë tërheqëse.

E ardhmja e tij në industrinë e muzikës duket premtuese dhe fansat presin me padurim publikimin e tij të ardhshëm.

Këngët e tij

Muzika e Yll Limanit shpesh përshkruhet si një përzierje e pop, rock dhe R&B.

Ai shkruan dhe kompozon shumicën e këngëve të tij dhe ka bashkëpunuar me kantautorë dhe producentë të ndryshëm. Muzika e tij shpesh përmban tekste të ngjashme për dashurinë, thyerjen e zemrës dhe përvojat e jetës.

Yll Limani është gjithashtu aktiv në rrjetet sociale dhe ka një ndjekës të konsiderueshëm në platforma si Instagram dhe Facebook.

Ai shpesh ndan përditësime për muzikën dhe jetën e tij personale, duke u dhënë fansave një vështrim në botën e tij.

Në vitin 2020, Limani publikoi albumin e tij të dytë “YLL” i cili përmbante një përzierje zhanresh dhe shfaqte shkathtësinë e tij si artist.

Albumi përfshinte këngë të njohura si “Harrom” (Mashtroj) dhe “Prej se jena nda” (Since We’re Apart).

Përveç arritjeve muzikore, Yll Limani njihet edhe për punën e tij filantropike.

Ai ka qenë i përfshirë në organizime dhe organizime të ndryshme bamirësie, duke përfshirë dhënien e ndihmës për viktimat e tërmetit në Shqipëri në vitin 2019.

Në përgjithësi, Yll Limani është një muzikant dhe artist i talentuar që ka bërë një ndikim të rëndësishëm në skenën muzikore shqiptare.

Me tingullin e tij unik dhe tekstet e tij të ngjashme, ai ka fituar zemrat e shumë fansave dhe vazhdon të frymëzojë dhe argëtojë audiencë në mbarë botën.

Yll Limani ka performuar në festivale dhe koncerte të ndryshme muzikore në të gjithë Evropën dhe ka fituar një bazë fansash besnike në vende si Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Zvicra.

Ai është paraqitur edhe në revista muzikore si MTV Albania dhe Revista Anabel.

Yll Limani ka shprehur dëshirën për të bashkëpunuar me artistë ndërkombëtarë dhe për të zgjeruar audiencën e tij përtej Ballkanit.

Ai gjithashtu ka përmendur se është duke punuar për muzikë të re dhe planifikon të nxjerrë më shumë këngë dhe albume në të ardhmen.

Si përfundim, Yll Limani është një artist i talentuar dhe i gjithanshëm, i cili ka një ndikim të rëndësishëm në industrinë muzikore shqiptare.

Me tingullin e tij unik, tekstet e tij të këndshme dhe personalitetin simpatik, ai ka fituar zemrat e shumë fansave dhe vazhdon të magjeps audiencën si në Shqipëri ashtu edhe jashtë saj.

Elrond

Elrond

Më shumë artikuj: