Super Sonic Tv

[jwplayer mediaid=”1102″]
Super Sonic tv mban emrin kompania qe boton muziken Shqiptare. Fillimet jane ne vitin 1992. Nder te parat shtepi diskografike qe moren persiper botimin dhe shperndarjen e albumeve te para muzikore ne Shqiperi. Fillimet jane ne Audio Kasete dhe Video Kasete per te vazhduar ne CD dhe DVD. Ne vitin 2001 shtepia diskografike kalon ne Sh.p.k.

Ne kete kohe fillon dhe fabrikimi i lendes se pare ( audio dhe video) ne menyre elektronike ( jo mekanike ).Shume jane kengetaret te cilet i kane besuar kesaj shtepie diskografike botimin e albumeve te tyre, kenget e te cilave kane lene gjurme ne muziken Shqiptare. Per muziken moderne mund te permendim albume :

Albumet nga Super Sonic TV

super sonic tvArdit Gjebrea – Ja ku jam, Rovena Dilo – Dorezohem, The Dreams ( Flori, Sony, Erjosti ), Julka – Amin, Elvana Gjata – Mames, Mariza Ikonomi, Mira Konçi, kenga e kengetares Bleona Qereti – hallall e ke, albumi “Dedikuar ty” ( ku perfshihen kengetare profesionist si: Eranda Libohova, Orinda Huta, Flori Mumajesi, Elvana Gjata, Julka, Soni Malaj, Çiljeta Xhilhaga etj. )

Vlejne te permenden bashkepunimet qe i ka bere super sonic tv per muziken Shqiptare me kengetare te diaspores si :
Sabri Fejzullahu, Gili, Genta Ismajli, Tingulli 3nt ( Ghetto Gold ), Ermal Fejzullahu, Nora Istrefi, Etno Engjujt, Elita 5, Adelina dhe Zanfina Ismaili, Jehona Sopi, Eliza Hoxha, Kaltrina Selimi, Adrian Gaxha, Big Mama, Berkan, Bertan Asllani, Vesa Luma e shume te tjere.
Super sonic tv ketu edhe botimet e kengeve te Kenges Magjike duke filluar nga viti 2004 e ne vazhdim. Botimet ne muziken popullore lidhen me emrat e :Artiola Toskes, Bujar Qamilit, Merita Halilit, Vaske Curri, Sinan Vllasaliu, Gjyste Vulaj, Amarda, Hajredin Gjeta, Rati etj.
Gjithçka fillon me Super Sonic Tv.

Cmimet e fituara Super Sonic TV

Super Sonic tv  titullohet kompania qe boton muziken Shqiptare. Fillimet jane ne vitin 1992. Nder te parat shtepi diskografike qe moren persiper botimin dhe shperndarjen e albumeve te para muzikore ne Shqiperi. Fillimet jane ne Audio Kasete dhe Video Kasete per te vazhduar ne CD dhe DVD. Ne vitin 2001 shtepia diskografike kalon ne Sh.p.k.