Dua.com - Blog

06/01/2020
punë

Si të riktheheni të motivuar në punë pas pushimeve?

Kthimi në punë pas disa javëve pushim është shumë e vështirë. Për dy javë rresht keni fikur alarmin e orës 6:30 dhe keni fjetur sa keni dashur. Keni […]
02/01/2020

20 citate motivuese për vitin 2020

Ndonjëherë bini pre e rutinës dhe lejoni që motivimi juaj të shuhet pa kuptuar. Këtu keni disa citate që do t’ju ndihmojnë të qëndroni të motivuar dhe të […]
01/01/2020

Si të përmbushni synimet e vendosura për vitin 2020?

“Do lë duhanin, do bëj më shumë ushtrime, do ha më shëndetshëm etj.” Çdo mbrëmje të Vitit të Ri, planifikoni të bëni gjëra të mëdha për vitin që […]
30/12/2019
Prishtina vendet e saj

5 vendet më unike që duhen vizituar në Prishtinë

Prishtina nuk konsiderohet si një vend fotozhenik, por ka një tërheqje melankolike në llojin e saj. Nëse po mendoni të vizitoni Prishtinën këto ditë festash, ne po jua […]
28/12/2019
dhurata

10 dhurata që çiftet mund t’i bëjnë njëri-tjetrit për festa

Para se t’ju tregojmë disa nga dhuratat, ne urojmë për çiftet që kanë gjetur dashurinë e vërtetë të kalojnë 1 milion festa së bashku. Fillojmë menjëherë me disa […]
24/12/2019
tradita Krishtlindjesh

10 tradita Krishtlindjesh neper bote

Është koha më e mrekullueshme e vitit. Për disa javë çdo vit, bota merr një shkëlqim magjik. Njerëzit duken më të gëzuar. Krishtlindjet janë një festë e përhapur […]
23/12/2019
takim

Pse ai ju shkruan por nuk ju fton në një takim?

Sigurisht që ju ka ndodhur edhe juve të jeni hutuar nga shenjat e ndryshme që ai ju dërgon, sidomos gjatë të shkruarit. Si p.sh., ju takoni një mashkull […]
23/12/2019
dashuria

Dashuria në kohën e Aplikacioneve.

Në ditët e sotme, gjithçka është dixhitalizuar, madje as dashuria nuk i ka shpëtuar këtij vrulli të pandalshëm modern. Nuk ka rëndësi nëse je i dëshpëruar për të […]
23/12/2019
Instagram

Shqiptarët preferojnë më shumë Instagram-in apo Facebook-un?

Të gjithë e dimë se dikur Facebook ka qënë rrjeti social më i përdorur. Kohët e fundit përdorimi i facebook-ut ka rënë ndjeshëm, sidomos në Shqipëri, ku Instagram […]
20/12/2019
disiplina

6 arsye pse disiplina është çelësi i suksesit

Disiplina është çelësi i suksesit në jetë. Pa të nuk mund të keni suksesin që dëshironi. Të gjithë njerëzit e suksesshëm do t’ju thonë të jeni të disiplinuar […]
20/12/2019
mik

Nëse keni një mik të tillë mbajeni fort.

Një mik i vërtetë është më e rrallë se një gurë i çmuar. Gjeni dhe mbajeni fortë një mik, i cili gjithmonë bën gjëra të mira për ju […]
20/12/2019
beqare

3 arsye pse jeni ende beqare

Dëgjoni vajza! E dimë se ndonjëherë ju kanë lënduar disa kritika, por ka ardhur koha të hidhni pas krahëbe kujtimet që kanë dëmtuar jetën tuaj sentimentale. Askush nuk […]
19/12/2019
lidhja ne distance

Shenjat që tregojne se lidhja në distancë është dashuri e vërtetë

Lidhja në distancë mund të jetë një nga vështirësitë më të mëdha që një çift mund të kaloj. Përveç të qenit një provë nëse keni mbajtur premtimet tuaja […]
19/12/2019
lini përshtypje

Si t’i bëni përshtypje prindërve të të dashurës suaj?

Takimi me një vajzë të mirë është një gjë e mrekullueshme, dhe ndërsa marrëdhënia përparon, do të arrish kulme të reja emocionuese. Për shembull, e dini se një […]
18/12/2019
5 mite per dashurine

5 mite për dashurinë që nuk janë të vërteta.

Meqë po eksplorojmë mitet popullore në lidhje me dashurinë dhe efektet e Ligjit të tërheqjes, është koha që të flasim për mitet më të keqkuptuara të dashurisë. Këto […]
18/12/2019
gjuhët e studiuara

7 nga gjuhët më të studiuara në botë

Nëse ju intereson njëra prej këtyre gjuhëve, vetëm duke e rrethuar veten me gjuhën e shkruar dhe të folur mund ta mësoni, duke iu bashkuar komunitetit të saj […]
18/12/2019
kenget romatike

15 këngët më romantike të të gjitha kohërave

Romanca vjen në shumë forma. Ndonjëherë, ajo merr formë si një darkë romantike për dy veta; herë të tjera është një rom-com ose na vjen në formën e […]
17/12/2019
teknologjia dashurinë

A e dëmton teknologjia dashurinë?

E dëmton teknologjia dashurinë apo e ka ndryshuar mënyrën se si përjetojmë atë, intimitetin dhe lidhjen? Sot më shpesh shkruajmë mesazhe sesa flasim. Flasim në Skype në vend […]
17/12/2019
gjuhët më romantike

5 gjuhët më romantike në botë

Thuhet se femrat bëhen të bukura sepse meshkujt dashurohen pas pamjes, ndërsa meshkujt flasin bukur sepse femrat dashurohen pas fjalëve. Nisur nga kjo ne duam t’ju tregojmë se […]
16/12/2019
dashuria e vjetër

Pse dashuria e vjetër është më e mirë se dashuria e re?

Dashuria e re është e freskët, emocionuese dhe tepër tërheqëse për shkak të mënyrës që ju bën të ndiheni, por sjell edhe shumë emocione negative. Ankthi dhe koha […]