Dua.com - Blog

04/12/2019
vetmia mes njerezve

Vetmia në një marrëdhënie

Vetmia në një marëdhënie nuk duket në pamje të parë. Le të marrim për shembull restorantet. Restorantet kanë qenë gjithmonë vendi që çiftet kanë frekuentuar më shpësh. Vetëm […]
04/12/2019
llojet e dashurise

Cilat janë 7 llojet e dashurisë?

Në të vërtetë, koncepti i dashurisë është shumë i ndërlikuar. Ne dashurojmë dikë, martohemi dhe më pas kalojmë jetën me ta. Mund të duam një fëmijë pa kushte […]
03/12/2019
komunikoni

4 metoda që të komunikoni më qartë

“A ju ka ndodhur ndonjëherë kjo gjë?”, pyet fizikanti Dominic Walliman në një TEDxEastVan Talk. “Jeni duke biseduar me dikë, dhe ata po ju tregojnë diçka për një […]
03/12/2019
tipet e miqve

7 tipet e miqve që duhet të keni në jetën tuaj

A e dini se njerëzit pa miq kanë më shumë të ngjarë të vdesin më herët? Eshtë e vërtetë. Nëse nuk besoni, atëhere pyesni shkencën. Mirëpo, për të […]
03/12/2019
dua.com ecuria

4 muajt e dua.com

Besojmë se nuk do rreshtim së foluri për dua.com dhe për rritjen e saj. Nisi si një ide dhe tashmë është shndërruar në një platformë konkrete komunikimi. Ky […]
02/12/2019
miqesia midis femrave dhe meshkujve

A ekziston miqësia e vërtetë midis femrave dhe meshkujve?

Vetë fakti që njerëzit raportojnë se kanë miqësi jo seksuale midis femrave dhe meshkujve është e çuditshme për studiuesit. Sepse sipas evolucionistëve dhe shkencëtarëve kjo gjë nuk duhet […]
02/12/2019
historite e dashurise

5 historitë e dashurisë që ndryshuan botën

Historitë e dashurisë shpesh janë bërë shkak luftrash dhe revolucionesh. Dihet se dashuria mund të ndryshojë botën dhe kjo është vërtetuar historikisht.  Të gjithë e dimë historinë e […]
29/11/2019
per tu perballur me traumat

3 metoda për t’u përballur me traumat

Tragjedi na ndodhin të gjithëve ndaj po ju sjellim 3 metoda për t’u përballur me traumat emocionale. Kohët e vështira janë të pashmangshme. Ekspertja e mirëqenies Lucy Hone […]
29/11/2019
termet

Si të veproni gjatë një tërmeti?

Tërmi që ndodhi ditët e fundit na ka mbajtur në një gjëndje të vazhdueshme alarmi sidomos prej lëkundjeve që vazhdojnë ta ndjekin. Ndryshe nga uraganet ose përmbytjet, tërmetet […]
27/11/2019
te ndihmojme

Ja si mund të ndihmojmë bashkatdhetarët tanë

Ja si mund të ndihmojmë bashkatdhetarët tanë: Sot, platforma e dua.com i shërben qëllimit për të cilin është krijuar. Synimi ynë për të bashkuar shqiptarët kur kanë nevojë […]
26/11/2019
stresi

7 këshilla për të reduktuar stresin

Stresi është reagimi i trupit tuaj ndaj një sfide ose rrezikut. Nëse nuk zgjat shumë, stresi mund të jetë pozitiv, sepse ju ndihmon të shmangni rrezikun ose të […]
26/11/2019
terrmeti, ndihmoni

Si të ndihmoni në rast tërmeti?

Tërmeti ndodhi. Fatmirësisht, nuk u gjendët afër zonave të prekura, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të ndihmoni. Ja disa nga mënyrat se si mund […]
25/11/2019
te gabosh

Pse është mirë që të gabosh?

Njerëzve nuk u pëlqen të gabojnë, sepse është një ndjesi përulëse, e pakëndshme dhe ndonjëherë e turpshme. “Po sikur të gabosh të jetë një nga gjërat më të […]
22/11/2019
teknologjia

A na ka bërë teknologjia më dembel?

A është teknologjia zgjidhja e gjithë problemeve tona, apo së bashku me të po krijojmë shumë të tjera? Një ditë po diskutoja me miqtë e mi në lidhje […]
22/11/2019
lidhje serioze

Çfarë duhet të bëni për të patur një lidhje serioze

Jeni mërzitur nga fakti që flirtimet e zakonshme zhduken brenda disa javësh dhe nuk kthehen në një lidhje serioze? Nëse mendoni se problemi vjen nga jashtë dhe thjesht […]
21/11/2019
mbani një ditar

Përse duhet të mbani një ditar personal?

Nëse do të përmendja disa nga zakonet e mia të preferuara, mbajtja e një ditari personal është një prej tyre. Të mbani një ditar do t’ju bëj të […]
21/11/2019
mbledhje per sukses

Pse nuk ke nevojë të jesh inteligjent për të qënë i suksesshëm?

Nuk duhet të jeni (veçanërisht) inteligjent ose i aftë për të krijuar një karrierë të suksesshme. Po, është e vërtetë dhe jo, nuk keni as nevojë të jeni […]
20/11/2019
martohen me pak

Përse çiftet po martohen më pak?

Kohë më parë martesa ishte e pashmangshme pasi çiftet binin në dashuri. Po tani? Përse çiftet po martohen më pak? Tani, pas gjysmë shekulli, termi martesë është vjetëruar. […]
20/11/2019
dashuroni ate qe beni

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni?

Përse duhet ta dashuroni atë që bëni? Shumë njerëz do t’ju thonë: “Ndiqni ëndrrat dhe pasionet tuaja.” Unë mendoj se njerëzit e suksesshëm nuk e bëjnë realisht këtë […]
19/11/2019
qeni apo macja

Qeni apo macja? Kush fiton sipas shkencës?

Bota ka qenë gjithmonë e ndarë se cili është më i miri qeni apo macja? Disa thonë … “qeni është më i zgjuar” dhe të tjerë shtojnë … […]