Dua.com - Blog

19/11/2019
gjeni dashurine

Si ta gjeni dashurinë që kërkoni?

A po ëndërroni vallë të gjeni dashurinë e vërtetë?Jeni argëtuar me shoqet tuaja, keni shijuar lirinë tuaj, por keni filluar të mendoni se jeta si beqare, edhe pse […]
18/11/2019
Kafeja

Si pihet kafeja nëpër botë?

“Nuk ka rëndësi nga vijmë, çfarë ngjyre apo gjinie kemi, të gjithë në mbarë botën ndjekim të njëjtin ritual: Zgjohemi dhe pijmë një filxhan kafe. Kafeja është emëruesi […]
15/11/2019
këshilla nga Bill Gates

4 këshilla nga Bill Gates për të qënë më të lumtur

Bill Gates është intervistuar shpesh herë, ku ndryshe nga ajo që besojmë, ka theksuar se nuk janë paratë ato që e bëjnë të lumtur. Na e shpjegon shumë […]
15/11/2019
jealousy

Xhelozia: ndjenjë natyrale apo sëmundje

Xhelozia ka qenë gjithmonë subjekt i këngëve, librave, filmave dhe artit në përgjithësi. Kemi provuar t’i japim një shpjegim kësaj ndjenje, duke u përpjekur mbi të gjitha të […]
14/11/2019
creative love

A bëhemi më kreativ kur biem në dashuri?

Dashuria ka frymëzuar vepra arti të panumërta, duke filluar nga shfaqje të pavdekshme si Romeo dhe Xhulieta e deri tek kryeveprat arkitektonike si Taj Mahal. Ka frymëzuar këngët […]
14/11/2019
ëndrrat

Ëndrrat dhe misteri i kujtimit të tyre.

Ëndrrat kanë dyjëzuar filozofë, psikologë dhe ekspertë për dekada të tëra. Përse ëndërrojmë? Çfarë kuptimi kanë ëndrrat? A mund ta stërvisim veten për të kujtuar ëndrrat tona?  A […]
13/11/2019
zona e rehatise

5 arsye për të dalë nga zona e rehatisë

Dihet përse quhet zona e rehatisë, sepse është ngushëlluese të kesh një jetë të parashikueshme dhe pa surpriza të pakëndshme.  Miqtë tuaj nuk do t’ju thërrasin të dilni […]
13/11/2019
jetoni rinine

Jeto vitet e rinisë ndryshe me këto këshilla

Jeto vitet e rinisë ndryshe që të mos kesh pendesa në të 40-tat e tua. Sipas përdoruesëve të Quora-s dhe Reddit, mënyra sesi i kaloni të 20-tat tuaja […]
12/11/2019
ajo nuk eshte e interesuar

Shenjat që tregojnë se ajo nuk është e interesuar

Nga ta kuptoj që ajo nuk është e interesuar? Sa herë keni menduar se femrat janë një mister më vete? Sigurisht që është e vështirë të kuptosh një […]
12/11/2019
trajnoni trurin tuaj

Trajnoni trurin tuaj të mendoj ndryshe

Studime të ndryshme tregojnë se ”Po, është e mundur të trajnoni trurin tuaj.” Bisedat që bëni me veten tuaj kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në mënyrën se si […]
11/11/2019
tipe kolegesh

10 tipe kolegësh me të cilët punoni

Shpesh, për të qenë të lumtur dhe të kënaqur me punën tonë, një pagë e mirë ose punësimi në kompaninë e ëndrrave nuk mjafton. Prandaj është thelbësore që […]
11/11/2019
dua Ag

dua AG fiton në Uplift Albania 2019

dua AG u zgjodh ndër projektet më premtuese këtë vit nga eventi i Uplift Albania 2019 në Tiranë. Uplift.al është një program që ndihmon bizneset start-up, pra që […]
08/11/2019
mashkulli qe te dashuron

Sjellja tipike e një mashkulli që të dashuron.

Kur një mashkull gjen dashurinë e vërtetë, dhe kupton se ajo femër është personi i duhur për të, do të bëjë gjithçka për ta mbajtur pranë. Si sillet […]
08/11/2019
çift qe mban gjalle romancen

Si të mbash gjallë romancën në një lidhje

“Përshëndetje zemra ime! E di se shumë shpesh nuk arrij të bisedoj me ty për të shprehur ndjenjat e mia Kështu që vendosa të të shkruaj këtë mesazh. […]
08/11/2019
legjenda e fillit te kuq te fatit

Shpirti binjak! Legjenda e fillit të kuq

Legjenda e fillit të kuq të fatit, edhe pse konsiderohet nga të gjithë si me origjinë japoneze, në të vërtetë vjen nga një përrallë e lashtë kineze. Sipas […]
07/11/2019

5 shenja që tregojnë se ai nuk ju respekton

Cili është ndryshimi mes një marrëdhënieje që po kalon një periudhë të vështirë dhe një marëdhënieje që nuk po funksionon? Në fillim gjërat dukeshin kaq mirë, por gjatë […]
07/11/2019
vijezimet 3D

Vijëzimet 3D ulin aksidentet rrugore

A mundet që vijëzimet 3D të ulin aksidentet rrugore? Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, aksidentet rrugore mbeten një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në të gjithë botën. Shenjat […]
06/11/2019
te rinjte urrejne punen

Përse të rinjtë urrejnë punën e tyre?

Kam dëgjuar pothuajse çdo stereotip të imagjinueshëm për Millennials. Si një terapist që ka punuar me Millennial për gati pesë vjet, kam kuptuar se ata janë një shumë […]
06/11/2019
te vertat e hidhura te ciftit

7 të vërtetat e hidhura të një marrëdhënieje

Sa mirë ndjeheni kur keni dikë që ndan jetën, uljet dhe ngritjet me ju? Njerëzit angazhohen kur mendojnë se partneri i tyre është i denjë për ta. Por, […]
06/11/2019
te rinjte dhe muzika në jetën tonë

Çfarë roli luan muzika në jetën tonë?

Çfarë roli luan muzika në jetën tonë? Kërkimet e neuroshkencës analizojnë efektet e tingujve muzikorë në trurin tonë. Dëgjimi i tingujve të caktuar ngjall emocione të ndryshme tek […]