Dua.com - Blog

05/11/2019
cift i dashuruar

Mesazhe dashurie për bashkëshortin tuaj

Nëse jeni të martuar prej disa vitesh, duam t’ju pyesim për diçka. Sa shpesh i thoni bashkëshortit tuaj se e dashuroni? Çdo ditë? Një herë në javë? Njëherë […]
05/11/2019
mikun tënd më të mirë

6 arsye pse duhet të martohesh me mikun tënd më të mirë

Ai di gjithçka për ty, e megjithatë, ende nuk keni shkëmbyer asnjë puthje. Nëse ende sje e bindur se ai është i duhuri, ne do t’ju japim 6 […]
04/11/2019
A duhet të jesh i sinqertë në dashuri?

A duhet të jemi të sinqertë në dashuri?

A duhet të jemi të sinqertë në dashuri? “Për sa kohë nuk dini asgjë, nuk keni për të vuajtur.” Sinqeriteti. Fjala vjen nga latinishtja, sincèrus, e përbërë nga […]
04/11/2019
married couple

Disa thënie dashurie për dasmën tuaj

“Thënie dashurie”, ndonjëherë këto lindin gjatë situatave romantike që keni përjetuar gjatë lidhjes tuaj. Ndodh që janë pikërisht këto dedikime që ju bëjnë të bini në dashuri me […]
02/11/2019
Vishu me stil për sezonin vjeshtë - dimër 2019

Vishu me stil për sezonin vjeshtë – dimër 2019

Ne nuk jemi një faqe mode, por ama disa këshilla se si të visheni me stil për sezonin vjeshtë – dimër 2019, do t’ua japim. Këtë stil mund […]
02/11/2019
Një fundjavë në Ohër

MAQEDONI: Një fundjavë në Ohër

Nëse doni një fundjavë ndryshe atëhere Maqedonia mund të jetë zgjedhja juaj e radhës. Më saktë ju ftojmë të kaloni një fundjavë në Ohër. Ka shumë arsye pse […]
01/11/2019
mjedis toksik pune

Si të mbijetoni në një mjedis toksik pune?

Nga atmosferat toksike maskiliste (ku meshkujt mbështesin vetëm njëri-tjetrin) deri tek vendet e punës tepër konkurruese dhe plot intriga, një mjedis toksik pune mund të ketë efekte serioze […]
01/11/2019
romantizmi ka shkatërruar dashurinë

Përse romantizmi ka shkatërruar dashurinë moderne?

Romantizmi ka shkatërruar dashurinë. Kjo është një deklaratë e fortë, sidomos për atë që është një romantik i pashpresë. Do të kuptoni se asnjë marrëdhënie nuk ndjek kurrë […]
31/10/2019
flirtoni me një femër online

Si të flirtoni me një femër online

Nga të gjitha mënyrat për të flirtuar me një vajzë, flirtimi online është më sfiduesi. Por, si të flirtoni me një femër online? Fjalët mund të keqkuptohen, humori […]
31/10/2019
si të visheni për Halloween

Disa ide origjinale se si të visheni për Halloween

Do shkoni në ndonjë festë Halloween-i dhe nuk dini çfarë të improvizoni? Këtu keni disa ide origjinale se si të visheni për Halloween. Këto 8 kostume klasike për […]
30/10/2019
married couple

6 pyetje që duhet t’ia bëni partnerit dhe vetes tuaj – para se të martoheni

Pavarësisht nëse e keni takuar partnerin prej disa javësh, muajsh apo vitesh, është krejtësisht normale që ideja e martesës të zvarritet në trurin tuaj. Shpesh do t’i bëni […]
30/10/2019
online kissing couple

A është e vërtetë dashuria online? Shkenca thotë se po!

Ata që kërkojnë dashuri në internet, shpesh druhen dhe kanë turp të jenë të drejtpërdrejtë. Megjithatë, një studim tregon se gjetja e shpirtit binjak në internet është e […]
29/10/2019
genius kid

Si të dalloni një gjeni?

Këtu janë 10 karakteristikat për të kuptuar nëse dikush eshte gjeni apo jo. 1.Thuhet se gjenitë keqkuptohen. Le të përpiqemi të kuptojmë se si ta njohim një kur […]
29/10/2019
people

Testet e personalitetit: Çfarë janë dhe si funksionojnë?

Testet janë instrumente të standardizuara (d.m.th. teste mbi një kampion përfaqësues të popullatës). Ato përdoren për të bërë vlerësime sa më objektive. Në fakt, përmes këtyre mjeteve është […]
28/10/2019
body language

Disa hile për të interpretuar gjuhën e trupit

Leximi i gjuhës së trupit të njerëzve është një biznes i ndërlikuar. Nëse dikush kyqëzon krahët, për shembull, mund të mendoni se po sinjalizon mbylljen e një bisede, […]
28/10/2019
groceries

6 këshilla për t’u ushqyer në mënyrë etike

Të zgjedhësh të blesh në mënyrë të ndërgjegjshme është sigurisht një praktikë e shkëlqyer. Mirëpo, kur bëhet fjalë për ushqimin, tundimet janë të shumta. Është e rëndësishme të […]
27/10/2019
social media

Raporti Global Dixhital i 2019-ës: Sa kohë kalojmë dhe çfarë bëjmë në internet ?

Në cilin vend të botës kalohet më shumë kohë në internet? A është me të vërtetë faji i rrjeteve sociale që jemi gjithmonë në internet? Cilat janë vendet […]
25/10/2019
two people hugging

Frika nga dashuria: Pse ndonjëherë është e vështirë të dashurosh?

Frika nga dashuria, është një gjendje që bashkon shumë meshkuj dhe femra. Çfarë është dashuria? Është ajo ndjenjë e fortë që lidh dy individë, e cila nganjëherë shpërthen […]
25/10/2019

A kemi qënë më të lumtur shekujt e kaluar?

Ne ankohemi për pakënaqësitë e kohërave moderne: por si kanë qënë gjërat në të kaluarën? Një studim i miliona teksteve të dixhitalizuara rindërtoi barometrin e lumturisë të përceptuar […]
24/10/2019
facebook and coins

Facebook hedh në treg monedhën e vet dixhitale: quhet Libra

Facebook është gati të hedh në treg monedhën e vet dixhitale në fund të vitit të ardhshëm. Por, cilat do të jenë avantazhet dhe rreziqet për mbi 2 […]