Dua.com - Blog

24/10/2019
a table with people

Sekreti i lumturisë? Hani të shoqëruar, asnjëherë vetëm.

Të darkosh i shoqëruar nga miqtë, partneri apo familja ju bën mirë për trupin dhe shëndetin mendor. Kjo është treguar nga një studim që vërteton atë që njerëzit […]
24/10/2019
people cycling

10 arsye për të ecur (më shumë) me biçikletë

Studimet shkencore vërtetojnë se çiklizmi është edhe më i mirë nga sa mendoni. Përveç studimeve shkencore, edhe nga eksperienca personale, preferoj biçikleten mbi çdo mjet tjetër transporti. Kenaqësia […]
23/10/2019
Woman feeling calm

Si të merrni vendime: 5 strategji për të qënë të lumtur

Është thelbësore që vendimet që marrim të bazohen jo vetëm në mirëqenien tonë personale, por edhe në lumturinë e përbashkët. William James, filozof dhe psikolog i famshëm i […]
23/10/2019
couple divided by wall

4 faktorë që tregojnë qartë se duhet të ndaheni

Ka raste kur gjëja më e keqe që mund të bëjmë, si për shëndetin tonë mendor, ashtu edhe për atë të partnerit tonë, është të qëndrojmë së bashku.  […]
23/10/2019
boy kissing girl

Përse dashuria e parë nuk harrohet kurrë?

Përveç puthjes së parë, dashuria e parë hap një botë mundësish dhe na ndihmon të zbulojmë aspektet e jetës që do të na shoqërojnë gjithmonë. Edhe pse ka […]
22/10/2019
married couple

Si ndryshojnë çiftet pas martesës?

Për ata që kanë dyshime, tani ka edhe një konfirmim: martesa të ndryshon. Kjo është treguar nga një studim i udhëhequr nga psikologu Justin Lavner nga Universiteti i […]
22/10/2019
man-and-woman-graduating

Po bëhet gjithnjë e më e vështirë gjetja e një mashkull të mirë .

E ardhmja e çifteve duket e zymtë pasi gjithnjë e më shumë gratë e arsimuara konkurrojnë më pak për të gjetur një partner të mirë për veten e […]
21/10/2019
Halloween pumpkin

Pse e festojmë Halloween-in?

Mungojnë edhe dhjetë ditë që të vij Halloween-i, megjithatë javës tjetër kemi rezervuar për ju dy artikuj me ide për maska dhe dekorime. Sot, duke qënë se mezi […]
21/10/2019
Ulqinj-Xhamia e Peshkatarëve

Udhëtimi tre ditor në Mal të Zi

Deti me një mijë hije blu, vendi i qyteteve të lashta të stilit venecian, atmosferë elegante, male me sharm alpin dhe një fjord që të kujton fjordet e […]
20/10/2019
kosovo-prizren-kalaja

Kosova: 5 Arsye për të vizituar Prizrenin

Njoh shumë pak njerëz që mendojnë për Kosovën si destinacion udhëtimi. Megjithatë, ky shtet i vogël në zemër të Ballkanit, larg nga rrugët klasike turistike, ka shumë për […]
17/10/2019

Pse duhet të lexoni më shumë libra?

Të rinjtë shqiptarë lexojnë pavarësisht tendencës për t’i quajtur të palexuar. Jo vetëm që lexojnë vazhdimisht, por vetëm në facebook unë jam pjesë e të paktën katër grupe […]
17/10/2019

Historia e vërtetë e Mr.Bean

  Lufta e Rowan Atkinson për të qënë pjesë e skenës së madhe është shembulli klasik i vështirësive që duhet të kalosh për të arritur suksesin. Veçanërisht për […]
17/10/2019

Ja cila gjeneratë jeni bazuar në vitin e lindjes tuaj

Brezi i vetëm i caktuar zyrtarisht nga Censusi në SHBA, por edhe në vendet e tjera të botës është gjenerata Baby-Boomers, ose shqip, gjenerata që ka lindur shumë […]
16/10/2019

10 tipare të njerëzve Karizmatik por që mund t’i mësojmë të gjithë

Disa persona menjëherë na bëjnë të ndihemi të rëndësishëm dhe të veçantë. Mjafton që këta njërëz të futen në dhomë dhe gjithçka merr tjetër shkëlqim. Jo gjithmonë mund […]
16/10/2019

Si të shkëlqeni në një intervistë pune?

Vij nga një eksperiencë e gjatë në tregun e punës, gati 10 vjet për të qënë e saktë. Më kujtohet se intervista ime e parë ishte tepër spontane […]
16/10/2019

7 këshilla që do t’ju ndihmojnë të lexoni njerëzit

Pas kryerjes së intervistës me detektivin, ajo që nuk postova ishin disa hile që ai më rrëfeu. Më tregoi se si ata mësojnë të lexojnë njerëzit. Nuk ka të […]
15/10/2019

Veganizmi, “trendi” ushqimor që po përhapet edhe në Shqipëri

Veganizmi ka nisur të përhapet shumë edhe në Shqipëri. E di se çfarë do të thotë të jesh vegjetariane, por vegane jo. Ndaj nisa të kërkoj dhe të lexoj […]
14/10/2019

Përse njerëzit përdorin aplikacionet për takime online?

Shumica e beqarëve këto ditë ndodhen në aplikacione për takime online (Dating Apps). Por pse? Çfarë po kërkojnë? Pse njerëzit përdorin aplikacione të tilla? Sipas një studimi të […]
14/10/2019

Rrëfimi i një detektivi

Në moshën 35 vjeçare, shumica i kanë sistemuar disa gjëra në jetën e tyre. Në këtë moshë askush nuk synon të nisë një shkollë tjerër apo të ndërrojë […]
14/10/2019

Rutina e milionerëve

Rutina është e shëndetshme, dhe disiplina që vjen më të ështtë shpërblyese. Kjo nuk do të thotë se do të bëheni milionerë brenda ditës, por do t’ju nxis […]