Dua.com - Blog

13/10/2019

Tre mënyra se si të qëndroni të motivuar

Motivimi është shtysa q ju duhet për të arritur diçka, por jo gjithmonë vjen kur ju nevojitet. Nëse jeni duke luftuar për të nisur ose përfunduar një detyrë, […]
12/10/2019
suksesshem

4 njerëz që duhet të keni pranë nëse doni të jeni i suksesshëm

Suksesi nuk ndodh brenda ditës. Në realitet, ekzistojnë një sërë faktorësh që e çojnë një sipërmarrës drejt suksesit. Përkushtimi në punë dhe dëshira për të ecur përpara janë […]
11/10/2019

Problemet e çifteve të martuara dhe si t’i zgjidhni ato.

Krizat ndodhin në jetën e të gjitha çifteve. Ato mund të jenë të mëdha ose të vogla. Disa çifte divorcohen pas 2-3 vitesh martesë, ndërsa të tjerë jetojnë […]
10/10/2019

Si të njohësh një tradhtar? 3 shenja që nuk duhen anashkaluar.

Do të të pëlqente ta dije apriori nëse partneri yt do të jetë besnik apo tradhtar? Sipas një kërkimi të fundit shkencor të Qweesland University dhe publikuar në […]
10/10/2019
dua.com

dua.com – aplikacioni që synon të bashkojë shqiptarët në të gjithë botën nëpërmjet dashurisë, biznesit dhe ndihmës

Çfarë ndodh kur keni një vizion për të bashkuar miliona njerëz në të gjithë botën? Synoni ta bëni realitet këtë vizion apo thjesht hiqni dorë?  Historia e dua.com […]
09/10/2019

Kodi i veshjes, disa rregulla bazë për meshkuj e femra

Veshja luan një rol kyç për sa i përket paraqitjes tuaj. Duke u bazuar në veshjen tuaj shumë njerëz krijojnë një përshtypje të parë, e cila mund të […]
07/10/2019

5 fakte psikologjike mbi ëndrrat

Nëse ëndrrat do të rregjistroheshin do tregonin se sa kreative është mendja në të vërtetë. Ndonjëherë duket sikur shkenca nuk di tu japë përgjigje ëndrrave, por besomeni ka […]
07/10/2019

Takimi i parë! Ja se si duhet të silleni.

Takimi i parë është shumë emocionues dhe kjo është krejt normale. Ajo që te rinjtë mendojnë shpesh është se si t’i bëjnë përshtypje personit tjetër. Ne do t’ju […]
06/10/2019

Forca e së zakonshmes!

Gjithçka nisi kur isha në Universitet, ku pavarësisht synimit për të marrë diplomën, gjërat e tjera më dukeshin të kota. Nisa të lexoj shumë e po aq shumë […]
05/10/2019
sad-fishing

Rreziku i ‘sad-fishing’ dhe ‘bullizmit’ në rrjetet sociale.

“Sad-fishing” është një “trend” në rritje, ku të rinjtë “ekzagjerojnë problemet e tyre emocionale dhe mendore për të gjeneruar simpati” – thonë drejtuesit e shkollave. Kjo do të […]
04/10/2019

Dua.com në kërkim të investitorëve

Dua.com vazhdon në rrugëtimin e saj pa ndalur! Tashmë jemi në kërkim të njerëzve që duan të bashkëpunojnë apo të investojnë në dua.com. Dua.com në  postimin e saj […]
03/10/2019

Lidhja në distancë! Nëse doni që të funksionojë ndiqni këto hapa.

Marrëdhënia në distancë është e vështirë për të gjithë. Megjithatë, me teknologjinë e sotme lidhjet kanë evoluar në shumë drejtime. Mjafton një telefonatë apo thjesht një vidoecall dhe […]
03/10/2019

Shqipëria nëpërmjet poezisë së Fishtës

Gjergj Fishta është një figurë e mirënjohur në letërsinë shqipëtare, madje ka qënë shkrimtari i parë shqiptar i propozuar për çmimin ‘Nobel’. Siç e dim të gjithë, ai […]
01/10/2019

5 menyra se si t’i fitoni zemrën personit që pelqeni.

Dashuria është një temë e vështirë për të gjithë. Askush nuk lind me aftësinë për t’i fituar zemrën një femre apo një mashkulli. Duke ditur se nuk është […]
30/09/2019

Dua.com dhe rritja e saj me ritëm rrufe.

    Dua është duke u rritur tmerrësisht shpejtë, madje me një ritëm të tillë që ne duhet të vrapojmë për ta kapur . Ja se si shprehet […]
30/09/2019
kujtimet

Kujtimet që nuk duhen harruar.

Deri më sot kam qënë unë ajo që kam mbledhur tregimet e të tjerëve dhe sot që dikush më pyeti t’i tregoja diçka nga jeta ime, u gëzova […]
29/09/2019

Dua në Konferencën Globale të GDI-së.

Nëse jeni ndjekës besnik të duas do ta keni lexuar tashmë artikullin e postuar disa dite më parë në lidhje me Aplikacionet e Takimeve Online. Referojuni artikullit “Dashuria […]
25/09/2019

Djali me Patina i Tiranës

Më quajnë Artur, ose ndryshe Djali me Patina i Tiranës. Gjithmonë më kanë bërë kurioz gjërat e veçanta. Nuk më kanë tërhequr kurrë ato që bëjnë gjithë të […]
01/04/2016
6 Gjëra që ju duhet të dini kur jeni në një lidhje gjatë moshës 30

6 Gjëra që ju duhet të dini kur jeni në një lidhje gjatë moshës 30

Duke përfshirë pyetje të thjeshta të cilat mund ju shpëtoj shumë dhimbje. Mos dyshoni për statusin tuaj të lidhjes Ju keni qenë në një lidhje për dy muaj […]
24/03/2016
4 Gjëra që meshkujt mësojnë nga dashuria e tyre e parë

4 Gjëra që meshkujt mësojnë nga dashuria e tyre e parë

Ne ju kemi shtjelluar disa gjëra se çfarë mësojnë meshkujt nga dashuria e tyre e parë dhe si ju t’i përballoni këto sfida në lidhjen tuaj. Kompromiset janë […]