Filmat me te mire për tu parë

Filmat me te mire për tu parë

filmat me te mire

Filmat me te mire për tu parë në prag të vitit të ri. Duke filluar nga komeditë, romancat apo edhe dramat me efekt tipik për ditën e fundit të vitit. Ja cilët janë Filmat me te mire që kemi sjellë për ju.

Bridget Jones’s Diary (2001)

Ky film fillon me vendosmërinë e Bridget Jones për të nisur vitin duke mbajtur shënim të të gjitha synimeve të Vitit të Ri me një ditar. Filmi përfundon me momentin më të ëmbël që ajo ndan me Mr Right, Mark, në prag të Vitit të Ri.

Me ekuilibrin perfekt të komedisë së përzemërt dhe rrëfimit të trishtë, Ditari i Bridget Jones meriton vendin tek Filmat me te mire për tu parë në fundvit. 

New Year’s Eve (2011)

Kjo mund të mos jetë një nga veprat më të mira të Garry Marshall kur krahasohet me klasikët e kultit siç janë seria The Pretty ëoman apo The Princess Diaries, por do t’ju argëtojë gjatë gjithë natës.

I ndërtuar rreth temës së Natës së Vitit të Ri (natyrisht), filmi përmban historitë e ndërthurura të dashurisë së çifteve dhe beqarëve të ndryshëm, të luajtur nga yje të tillë si Zac Efron, Lea Michele, Robert De Niro dhe Jon Bon Jovi për të përmendur disa.

About Time (2013)

Dashuri, temë tipike festive, Rom-com, çfarë duhet t’ju themi më shumë? Natën tjetër pas një feste zhgënjyese të Vitit të Ri, Tim mëson për aftësinë e tij të trashëguar për të shkuar pas në kohë nga babai i tij.

Ai përdor fuqinë e tij për tu kthyer në parti dhe përpiqet të mos jetë shoqërisht i vështirë këtë herë. Ai pastaj takon përsëri vajzën e ëndrrave të tij dhe ndan një puthje të paharrueshme të Vitit të Ri me të.

Përveçse është një ner Filmat me te mire për pushime, kjo përrallë romantike është fantastike për ditën e fundit të vitit.

The Great Gatsby (2013)

Përshtatja e klasikut të F. Scott Fitzgerald mund të mos ketë lidhje me pragun e Vitit të Ri, por është një film i bukur vizualisht dhe emocionalisht për tu parë.

Do të shihni veshje të mrekullueshme, shtëpi luksoze dhe sfonde joshëse festash. Të gjithë elementët që përcaktonin dekadencën luksoze të Epokës së Jazz-it në Amerikë.

Ky film flet për ëndrrën e Jay Gatsby (i cili është luajtur nga Leonardo DiCaprio) për t’u bërë një anëtar i shoqërisë së klasës së lartë. Si dhe për historinë e tij të pamundur të dashurisë, Daisy, një vajzë e re dhe e bukur nga një familje prestigjioze.

Rent (2005)

Kemi nevojë për një dramë muzikore në listën tonë të filmave për pushime, dhe çfarë zgjedhjeje është më e mirë se Rent.

Me protagonistët e kastit origjinal të Broadway, vendosur në East Village në New York City, flet për një grup bohemësh që luftojnë për dashurinë dhe jetën nën hijen e AIDS-it. E gjitha kjo në prag të Krishtlindjes dhe ditës së Vitit të Ri.

Ndërsa i qëndroni besnikë komplotit të muzikalit origjinal, ky film tërheqës përmban gjithashtu një larmi të madhe të kolonave zanore për të kënaqur çdo lloj adhuruesi të muzikës.

When Harry Met Sally… (1989)

Padyshim komedia më e mirë romantike e bërë ndonjëherë në histori. Ky film sigurisht që ia vlen të shikohet për të gjithë romantikët e pashpresë atje jashtë.

Tregon historinë e dy miqve më të mirë, Harry dhe Sally, të cilët e njohin njëri-tjetrin për vite me radhë dhe gradualisht e kuptojnë dashurinë e tyre. Drama është e famshme për skenarin e saj të mprehtë, komploti i këndshëm – dhe natyrisht – portreti tipik i Vitit të Ri.

Por, është kimia midis dy aktorëve që e bën filmin me të vërtetë një klasik.

200 Cigarettes (1999)

Nëse ka një film festiv që mund ta shikoni vazhdimisht, përsëri dhe përsëri, ajo është komedia klasike – 200 cigare. është pragu i Vitit të Ri në 1981, dhe Monica po zhvillon një aheng të madh.

Ajo ka frikë se askush nuk do të marrë pjesë. Në të njëjtën kohë, çifte dhe miq të ndryshëm të rinj po përballen me sfidat e jetës para se të bëjnë rrugën e tyre për tek festa.

Mbi të gjitha, ashtu si personazhet në film, gjithmonë mund të shpresohet se gjërat do të përmirësohen pas pragut të Vitit të Ri.

Pesë filma frymëzues për jetën

Disa filma janë të destinuar t’ju bëjnë të mendoni “jashtë kufijve”. Këta filma do t’ju frymëzojnë të bëni më tepër edhe kur ngjarjet nuk janë në favorin tuaj, Shumë personalite, që sot janë të famshme në botë, kanë zgjedhur që vështirësitë e tyre në jetë t’i shpalosin përmes filmave.

Përveç tyre ka edhe qindra filma të tjerë që shërblejnë si frymëzim. Ne po ju sjellim një listë me pesë filma që do t’ju bëjnë ta dashuroni jetën edhe më shumë!

The Pursuit of Happiness

Mënyra se si Chris Gardne, një baba beqar i cili ka një djalë të vogël, ballafaqohet me sfidat e jetës do të ju frymëzojë pa fund!  Edhe pse Chris siguron një vend pune si praktikant në një firmë prestigjioze, ai nuk paguhet.

Filmi shpalos rrugëtimin e tij dhe deri sa punësohet.  Ai dhe i biri duhet të jetojnë në një strehë për të pastrehët. Ata duhet të durojnë shumë vështirësi, urinë dhe njëkohësisht luftën për t’u punësuar. 

Megjthatë Chris nuk pranon të heqë dorë dhe të dëshpërohet. Vazhdimisht përpiqet të krijojë një jetë më të mirë për veten dhe djalin e tij.

The Bucket List

Një film që flet për një pasanik dhe një mekanik të thjeshtë me të njëjtin problem: Një sëmundje të rëndë. Lufta e tyre për jetën është më shumë se frymëzuese!

Miliarderi Edward Cole (Jack Nicholson) dhe mekaniku i makinave Carter Chambers (Morgan Freeman) janë të huaj për njëri-tjetrin.

Të paktën derisa fati i ul në të njëjtën dhomë spitalore. Burrat zbulojnë se kanë dy gjëra të përbashkëta. Ata duhet të pajtohen me situatën në të cilën janë dhe çfarë kanë bërë me jetën e tyre. 

Gjithashtu, të dy kanë një listë të gjërave që duan të shohin dhe të bëjnë përpara se të vdesin.Ndryshe nga këshillat e mjekut të tyre, burrat largohen nga spitali dhe nisen për në aventurën më të madhe të jetës së tyre!

Ali

Historia e boksierit Muhammad Ali mbetet një nga më të veçantat! Ky është një film që nuk duhet humbur! Me mençuri dhe zgjuarsi atletike, me tërbim të çiltër dhe hir të brendshëm, Muhamed Ali ndryshoi përgjithmonë peizazhin amerikan të boksit.

Duke luftuar të gjithë, Aliu mori përsipër ligjin, konventat, status-quon dhe luftën. Aliu ndezi dhe pasqyroi konfliktet e kohës së tij dhe të tonat për t’u bërë një nga luftëtarët më të admiruar në botë.

I luajtur në mënyrë mbresëlënëse nga aktori Will Smith ky film do t’ju emocionojë nga fillimi deri në fund.

Get Rich Or Die Trying

Mënyra se si rreperi 50 Cent arriti deri te fama e suksesi që ka sot patjetër se do të ju frymëzojë! Ky film tregon se pasi humbi nënën e tij në vrasje që djalë, Marcus (Curtis “50 Cent” Jackson) nuk ka aspak mbështetje në jetën e tij.

Ai fillon të punojë për tregtarin e drogës Levar (Bill Duke) dhe ndihmësin e tij (Adewale Akinnuoye-Agbaje). Edhe pse Marcus bën para duke shitur mirë, ëndrra e tij është që të bëhet një rreper.

Kur ai ribashkohet me një dashuri të vjetër (Joy Bryant) dhe më vonë qëllohet shumë herë gjatë një grabitjeje, Marcus vendos që është koha për të ndryshuar jetën e tij. Sidoqoftë, bashkëpunëtorët e tij të vjetër nuk do ta lënë të shkojë kaq lehtë.

Mile

Për të gjithë adhuruesit e rreperit Eminem, 8 Mile shpalos rrugëtimin e tij prej një njeriu të varfër drejt një muzikanti shumë të suksesshëm!

Ajo që populli i Detroit njeh si kufirin e qytetit ëshë gjithashtu një linjë ndarëse psikologjike që ndan Jimmy Smith Jr. (Eminem) nga kush është dhe kush dëshiron të jetë.

Me fjalë të  tjera, 8 Mile është ekzaminim provokues i trilluar i një jave kritike në jetën e Jimmy-t. Nëse jeni një adhurues i Eminem apo muzikës rrep në përgjithësi, ky është një film që duhet ta shikoni me patjetër.

Më shumë artikuj: